Reklama

Geert Wilders

Środa, 10 lipca 2024 (10:22)AktualizacjaŚroda, 10 lipca 2024 (15:07)

Geert Wilders to holenderski polityk i urzędnik. Jest założycielem i liderem Partii Wolności. Był długoletnim posłem do Tweede Kamer (izby niższej Stanów Generalnych parlamentu Holandii).

Geert Wilders
Geert Wilders/Utrecht Robin/ ABACA / Abaca Press/Agencja FORUM

Geert Wilders

  • Data urodzenia:06.09.1963
  • Miejsce urodzenia:Venlo
  • Kraj urodzenia:Holandia

Geert Wilders - wykształcenie i działalność zawodowa

Geert Wilders kształcił się w zakresie prawa na Open Universiteit. Gdy miał 17 lat, wyjechał do pracy jako wolontariusz w jednym z moszawów (spółdzielnie rolnicze tworzone przez osadników z Izraela na terenie Palestyny) na Zachodnim Brzegu.

Po studiach pracował jako urzędnik w funduszu ubezpieczeń zdrowotnych, a także był zatrudniony w Radzie Ubezpieczeń Społecznych SVR. 

Geert Wilders - działalność polityczna

W 1989 r. Geert Wilders dołączył do Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD). Pracował jako autor przemówień dla partii VVD, a następnie jako asystent jej lidera Fritsa Bolkesteina

W latach 1997-1998 był radnym miejskim w Utrechcie. W sierpniu 1998 r. po raz pierwszy został deputowanym do Tweede Kamer. 

W wyborach w 2002 r. nie utrzymał mandatu i powrócił do niższej izby Stanów Generalnych. W 2003 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. 

W 2004 roku opuścił VVD z powodu różnic w kwestii przystąpienia Turcji do UE. W 2006 r. utworzył Partię Wolności i stanął na jej czele. W tym samym roku jako lider listy wyborczej, ponownie został wybrany do Tweede Kamer. Mandat poselski utrzymywał w każdych kolejnych wyborach do 2023 r. 

W 2010 r. przez kilka miesięcy pełnił również funkcję radnego Hagi

Geert Wilders kandydował także w wyborach europejskich. W 2014 r. zdobył więcej głosów preferencyjnych niż lider listy PVV. 

Geert Wilders próbował zaskarżyć zakaz kumulacji czyli sprawowania jednocześnie wielu mandatów lecz Trybunał Sprawiedliwości UE uznał jego skargę za niedopuszczalną, w wyniku czego zrezygnował z objęcia mandatu europosła.  

W listopadzie 2023 r. jego partia wygrała przedterminowe wybory parlamentarne. Ugrupowanie nie miało jednak większości wymaganej do samodzielnego rządzenia. Nowy rząd Holandii został zaprzysiężony 2 lipca 2024 r. przez króla Wilhelma-Aleksandra

Geert Wilders - poglądy

Geert Wilders zyskał międzynarodową rozpoznawalność dzięki swoim ksenofobicznym, populistycznym i antyislamskim poglądom oraz krytyce UE. Sam określa siebie jako krytyka islamu.  

Apelował o zamknięcie meczetów w Holandii i zakaz sprzedaży Koranu. Sprzeciwiał się także dostawom pomocy militarnej dla Ukrainy.  

W 2008 r. stworzył krótkometrażowy, antyislamski film "Fitna". 

Był dwukrotnie oskarżony o podżeganie do nienawiści i dyskryminacji wobec muzułmanów.  

W 2012 r. uruchomił stronę internetową, która zachęcała do składania donosów na przebywających w Holandii obywateli Polski, Rumunii i Bułgarii

Geert Wilders - życie prywatne

Geert Wildersjest żonaty z Krisztiną Wilders - byłą węgierską dyplomatką, która ma pochodzenie żydowskie. Polityk przyznaje, że jest fanem komiksów o Kaczorze Donaldzie i gry Mario Kart na PlayStation. 

Geert Wilders - Wiadomości