Barbara Blida - wykształcenie
Barbara Blida w 1976 r. ukończyła studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Barbara Blida - działalność zawodowa
Barbara Blida pracowała w branży budowlanej, zajmując się projektowaniem i nadzorowaniem inwestycji sanitarnych.
Od 1968 do 1977 r. była specjalistką ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w Zakładach Azotowych w Chorzowie, a następnie do 1993 roku zajmowała stanowisko naczelnego inżyniera w Przedsiębiorstwie Budownictwa Węglowego "Fabud".
W 2001 roku objęła stanowisko prezesa firmy deweloperskiej J.W. Construction.
Od 2003 roku publikowała felietony w "Dzienniku Zachodnim" z komentarzami dotyczącymi bieżących wydarzeń społecznych i politycznych.
Barbara Blida - działalność polityczna
W lipcu 2004 roku wystąpiła z klubu parlamentarnego SLD i została posłanką niezrzeszoną. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku bez powodzenia ubiegała się o mandat senatora z ramienia SLD.
W latach 1993-1996 pełniła funkcję ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa. Miała znaczący wpływ na rozwój sektora budownictwa w Polsce. Po tzw. reformie centrum w 1997 roku objęła funkcję prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Barbara Blida była również zaangażowana w działalność legislacyjną, pracując nad ustawami związanymi z gospodarką przestrzenną i budownictwem.
Barbara Blida zmarła tragicznie 25 kwietnia 2007 roku w swoim domu w Siemianowicach Śląskich. Tego dnia nad ranem funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przybyli, aby ją zatrzymać w związku z podejrzeniami o udział w aferze korupcyjnej.
Podczas interwencji Barbara Blida poprosiła o możliwość skorzystania z łazienki, gdzie w obecności agentki ABW postrzeliła się w klatkę piersiową z własnego rewolweru. Mimo prób reanimacji, nie udało się uratować jej życia.
Okoliczności śmierci byłej posłanki SLD
wywołały wiele kontrowersji i spekulacji, prowadząc do powołania
sejmowej komisji śledczej. Sprawa ta do dziś budzi emocje i jest przedmiotem dyskusji publicznej, a w 2024 roku minister sprawiedliwości
Adam Bodnar powołał nowy zespół do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy.
Barbara Blida - odznaczenia i wyróżnienia
W 1989 roku Barbara Blida została wyróżniona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
W 2005 roku odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju budownictwa, za działalność państwową i publiczną.
Pośmiertnie w 2012 roku nadano jej honorowe obywatelstwo Siemianowic Śląskich.
Barbara Blida - życie prywatne
Barbara Blida była żoną Henryka Blidy, z którym miała jedno dziecko - syna Jacka.
Barbara Blida znana była z zamiłowania do sportu, w szczególności do siatkówki, którą uprawiała w młodości.