Reklama

Agnieszka Buczyńska

Wtorek, 19 grudnia 2023 (12:09)AktualizacjaCzwartek, 21 grudnia 2023 (13:52)

Agnieszka Buczyńska - politolożka i socjolożka, działaczka społeczna, posłanka na Sejm X kadencji oraz minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego w trzecim rządzie Donalda Tuska.

Agnieszka Buczyńska
Agnieszka Buczyńska/Wojciech Olkuśnik/East News

Agnieszka Buczyńska

  • Data urodzenia:22.09.1986
  • Miejsce urodzenia:Tczew
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Agnieszka Buczyńska - wykształcenie

Agnieszka Buczyńska jest absolwentką politologii na Uniwersytecie Gdańskim (2009 - licencjat) i socjologii w Collegium Civitas w Warszawie (2012 - magister).

W 2021 ukończyła studia MBA Leadership w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Agnieszka Buczyńska - kariera zawodowa

Zawodowo Agnieszka Buczyńska związana jest ze środowiskiem organizacji pozarządowych, w latach 2008-2014 pełniła funkcję wiceprezesa, a w okresie 2015-2019 była prezesem Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Agnieszka Buczyńska jest specjalistką w zakresie społeczeństwa obywatelskiego i aktywności społecznej seniorów - pełniła funkcje w radach i komitetach związanych z tą tematyką.

Agnieszka Buczyńska - działalność polityczna

W 2020 roku Agnieszka Buczyńska była członkinią sztabu wyborczego Szymona Hołowni podczas kampanii prezydenckiej, gdzie odpowiadała za sprawy wolontariatu.

Następnie współzałożyła i została wiceprezesem Stowarzyszenia Polska 2050. W 2022 roku objęła funkcje drugiej wiceprzewodniczącej i sekretarza generalnego w zarządzie partii.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Buczyńska została wybrana na posłankę X kadencji z listy koalicji Trzecia Droga, uzyskując 35 213 głosów.

12 grudnia 2023 roku Sejm X kadencji udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Agnieszka Buczyńska w gabinecie nowego premiera została mianowana na stanowisko ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego. Została również przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

Prezydent Andrzej Duda powołał Buczyńską na te stanowiska 13 grudnia 2023 roku.

Agnieszka Buczyńska - oskarżenie ws. finału WOŚP

W 2019 roku Regionalne Centrum Wolontariatu (RCW) w Gdańsku, którego Agnieszka Buczyńska była wtedy prezesem, organizowało w mieście finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas imprezy nożownik zaatakował na scenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który następnego dnia zmarł w szpitalu wskutek odniesionych ciężkich obrażeń.

W wyniku śledztwa prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom. Wśród nich było dwoje przedstawicieli RCW, w tym Agnieszka Buczyńska.

W 2023 roku działaczka społeczna została uniewinniona. Od początku sprawy podkreślała, że czuje się niewinna.

Agnieszka Buczyńska - nagrody i wyróżnienia

W 2019 roku otrzymała nagrodę im. Lecha Bądkowskiego w kategorii "gdański społecznik roku".

Agnieszka Buczyńska - życie prywatne

Mężem Agnieszki Buczyńskiej jest Paweł Buczyński. Jest matką dwóch córek.

Agnieszka Buczyńska - Wiadomości

Niedziela, 14 stycznia 2024 (07:48)
14 stycznia mija pięć lat od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz został zaatakowany przez Stefana W. podczas finału WOŚP przy Targu Węglowym. Mimo reakcji służb oraz pilnej...
Wtorek, 12 grudnia 2023 (21:54)
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. "Za" głosowało 248 posłów, "przeciw" było 201, nikt nie wstrzymał się od głosu. W środę rano odbędzie się zaprzysiężenie nowego rządu przez...