.
Zjednoczona Prawica - historia powstania klubu poselskiego
Klub poselski Sprawiedliwa Polska powstał w lipcu 2014 roku. W jego składzie znalazło się wtedy trzech posłów, którzy należeli do Polski Razem Jarosława Gowina i dwunastu z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Przewodniczącym klubu został Jarosław Gowin, wiceprzewodniczącą Beata Kempa i Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski oraz Jacek Żalek z Polski Razem. Rzecznikiem był Patryk Jaki (Solidarna Polska).
25 lipca 2014 roku klub poselski Sprawiedliwa Polska zmienił się w klub parlamentarny po dołączeniu do niego senatora Kazimierza Jaworskiego z Polski Razem. Sprawiedliwa Polska wraz 6 marca 2015 r. przyjęła nową nazwę: Zjednoczona Prawica.
Zjednoczona Prawica - koalicja partii prawicowych
Polska Razem i Solidarna Polska podpisały z Prawem i Sprawiedliwością porozumienie, na mocy którego wymienione partie miały pojawić się na listach PiS w zbliżających się wyborach samorządowych i parlamentarnych. Byłą to tzw. koalicja partii prawicowych.
W ramach zawartej umowy ugrupowania miały także poprzeć wspólnego kandydata na prezydenta RP, którym w tamtym czasie został Andrzej Duda.
Zjednoczona Prawica - wybory parlamentarne 2015
Podczas wyborów parlamentarnych w 2015 roku kandydaci Solidarnej Polski i Polski Razem pojawili się na listach PiS, co było wynikiem wspomnianej wcześniej umowy między ugrupowaniami. Parlamentarzyści, którzy zostali wybrani, dołączyli do klubu parlamentarnego PiS. W sumie mandaty pozyskało dziewięciu przedstawicieli Solidarnej Polski, a także ośmiu członków Polski Razem. Senackie mandaty przypadły sześciu przedstawicielom Polski Razem, a dwa miejsca w Senacie uzyskali członkowie Solidarnej Polski.
Zjednoczona Prawica - koalicja rządząca
Nazwy Zjednoczona Prawica używa się także powszechnie w celu określenia całej koalicji skupionej wokół PiS. W koalicji tej są oprócz PiS: Solidarna Polska, Partia Republikańska i stowarzyszenie OdNowaRP.
W 2021 roku Jarosław Gowin (Porozumienie) odszedł z rozumianej w ten sposób Zjednoczonej Prawicy. W ślad za nim poszli także inni posłowie ugrupowania. Powodem wyjścia z koalicji były różnice programowe dotyczące m.in. Polskiego Ładu i spraw związanych z podatkami.