Gwałtowne burze, zwane superkomórkami burzowymi, tworzą silne prądy, które prowadzą do powstania wirującej kolumny powietrza, czyli tornada o niszczycielskiej sile.
Prędkość wiatru w tornadzie może wynosić od około 65 km/h po ponad 500 km/h. Tornada zazwyczaj trwają od kilku minut do kilku godzin, a ich ścieżka zniszczeń może mieć nawet 100 km długości.
Jak powstaje tornado?
Tornada powstają, gdy spotykają się masy powietrza o różnych właściwościach termicznych i wilgotnościowych. Najczęściej dochodzi do tego w wyniku kolizji ciepłego, wilgotnego powietrza znad tropików z chłodnym i suchym powietrzem z wyższych szerokości geograficznych.
W pierwszej fazie tworzy się tzw. mezocyklon, czyli obszar rotującego powietrza wewnątrz burzy. Gdy jego wir zaczyna opadać ku ziemi, formuje się lej kondensacyjny, który po dotknięciu powierzchni ziemi przekształca się w tornado.
Dzięki postępowi w meteorologii możliwe jest coraz skuteczniejsze przewidywanie tornad, co zwiększa szanse na ochronę ludzkiego życia i mienia.
Tornado - skala żywiołu
Tornada różnią się między sobą siłą i rozmiarem. Do oceny ich intensywności stosuje się skalę Fujity, która klasyfikuje tornada od EF0 (najsłabsze) do EF5 (najsilniejsze).
Tornado EF0 może powodować niewielkie uszkodzenia budynków i drzew, natomiast tornado EF5 ma siłę zdolną do zniszczenia domów, wyrwania drzew z korzeniami i przenoszenia ciężkich pojazdów na duże odległości.
Istnieje także inna skala intensywności tornad - TORRO.
Gdzie najczęściej występują tornada?
Tornada mogą pojawić się
na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem
Antarktydy.