NSZZ "Solidarność" - nazwa
Nazwa "Solidarność" została wybrana na nazwę związku, gdyż wywodzi się ona z haseł, które strajkujący umieszczali na murach Stoczni Gdańskiej. Podczas strajków powstał także Strajkowy Biuletyn Informacyjny "Solidarność" oraz charakterystyczne logo. Pomysłodawcą wykorzystania słowa "solidarność' w nazwie związku, był jeden z liderów opozycji - Karol Modzelewski.
NSZZ "Solidarność" - w okresie PRL
W ciągu pierwszego roku działalności "Solidarność" stała się ogólnopolskim ruchem społecznym. W grudniu 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego NSZZ "Solidarność" został zdelegalizowany. Przywódcy związku zostali wtedy internowani i umieszczeni w ośrodkach odosobnienia.
Władze PRL we wrześniu 1986 roku ogłosiły amnestię dla więźniów politycznych. 30 września 1986 roku Lech Wałęsa powołał jawną Tymczasową Radę NSZZ "Solidarność", w której skład wchodzili: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Tadeusz Jedynak, Bogdan Lis, Janusz Pałubicki i Józef Pinior. 25 października 1987 roku została powołana Krajowa Komisja Wykonawcza NSZZ "Solidarność".
NSZZ "Solidarność" - działalność w 1989 roku
W sierpniu 1988 roku "Solidarność" przedstawiła postulaty do władzy, w których domagała się m.in. ponownej legalizacji NSZZ "Solidarność" i swobody w zakładaniu klubów politycznych.
20 osób związanych z NSZZ "Solidarność" brało udział w obradach Okrągłego Stołu w 1989 roku z udziałem władzy oraz strony kościelnej. Ustalenia Okrągłego Stołu zapoczątkowały zmiany ustrojowe w Polsce.
17 kwietnia 1989 roku NSZZ "Solidarność" został ponownie zarejestrowany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie. 4 czerwca 1989 roku Komitet Obywatelski"Solidarność" wystawił swoich kandydatów w pierwszych częściowo wolnych wyborach do Sejmu i wyborach do nowo utworzonego Senatu. NSZZ "Solidarność" 4 czerwca 1989 roku zdobył 161 mandatów w Sejmie i 99 mandatów w Senacie. Następnie został utworzony Obywatelski Klub Parlamentarny "Solidarność", któremu przewodniczył Bronisław Geremek.
NSZZ "Solidarność" - po 1989 roku
W 1990 roku w wyborach do samorządów lokalnych w większości wygrali kandydaci z "Solidarności". We wrześniu 1990 roku Lech Wałęsa ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta RP. W grudniu 1990 roku Lech Wałęsa został zaprzysiężony na prezydenta RP. Wtedy funkcję przewodniczącego "Solidarności" zaczął pełnić Marian Krzaklewski.
W 1996 roku powstała Akcja Wyborcza "Solidarność", czyli koalicja "Solidarności" z partiami prawicowymi. Na jej czele stanął Marian Krzaklewski. W 2001 roku NSZZ "Solidarność" wyszła ze wszystkich struktur regionalnych Akcji Wyborczej Solidarności.
W 2002 roku przewodniczącym "Solidarności" został
Janusz Śniadek. Od 2010 roku funkcję przewodniczącego "Solidarności" pełni
Piotr Duda.
NSZZ "Solidarność" - aktualna działalność
Aktualnie głównym zadaniem "Solidarności" jest obrona godności i praw pracowniczych jej członków poprzez zapewnienie dobrych warunków pracy i wynagrodzenia, przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Związek prowadzi także działania mające na celu zwalczanie bezrobocia i pomoc osobom bezrobotnym.