Reklama

Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko /Wojciech Olszanka/East News /East News
 • Data urodzenia:

  14.09.1947

 • Miejsce urodzenia:

  Okopy

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Data śmierci:

  19.10.1984

Jerzy Popiełuszko był polskim księdzem i działaczem opozycji antykomunistycznej. Został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Pośmiertnie został błogosławionym.

Jerzy Popiełuszko — wykształcenie

Studia teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie rozpoczął w roku 1965, natomiast świecenia kapłańskie otrzymał dopiero siedem lat później. Tuż po pierwszym roku nauki, został powołany do obowiązkowej dwuletniej zasadniczej służby wojskowej o zaostrzonym rygorze dla duchownych. Wojsko było dla Jerzego Popiełuszki wymagające zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Wyniszczyło go do tego stopnia, że problemy ze zdrowiem towarzyszyły mu do końca życia. 28 maja 1972 w katedrze św. Jana Chrzciciela święceń udzielił mu Kardynał Stefan Wyszyński.

Jerzy Popiełuszko —  kariera

Pierwszą placówką duszpasterską Jerzego Popiełuszki była parafia Świętej Trójcy w Ząbkach, gdzie pracował jako wikariusz. Po trzech latach został przeniesiony do kościoła św. Anny w Warszawie, następnie w roku 1978 zaczął pracę w parafii Dzieciątka Jezus. Przełomowy był dla niego rok 1980. Tuż po rozpoczęciu pracy w kościele św. Stanisława Kostki, gdzie jego kazania przyciągały nie tylko warszawiaków, ale też osoby spoza stolicy, ksiądz odprawił mszę w hucie Warszawa dla jej strajkujących pracowników. Po tym wydarzeniu został okrzyknięty kapelanem „Solidarności”.

W stanie wojennym organizował liczne akcje charytatywne, msze za ojczyznę, wspomagał ludzi prześladowanych przez władze komunistyczne. Został autorytetem robotników i działaczy związkowych.

Jerzy Popiełuszko —  śmierć

Przez swoje działania w czasie stanu wojennego stał się również celem Służb Bezpieczeństwa. Był inwigilowany, nękany, prowadzone były wobec niego ataki propagandowe władz PRL. 19 października 1984 roku został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Oficerowie SB założyli mu kajdanki, zakneblowali i, pozbawiając przytomności, wrzucili do bagażnika. Jerzy Popiełuszko zginął przez utopienie — porywacze przywiązali mu do nóg worek z kamieniami i wrzucili do Zalewu Wiślanego w okolicach Włocławka.

Jerzy Popiełuszko —  poglądy

Jerzy Popiełuszko w swoich kazaniach często nawiązywał do tematów państwowych, przez co stał się dla aparatu państwowego PRL niewygodny. Władze komunistyczne określały msze Popiełuszki mianem manifestacji politycznych celujących w działania rządowe. Ksiądz Popiełuszko czynnie wspierał działania opozycjonistów, politycznych więźniów oraz uczestniczył w inicjatywach społecznych, takich jak sprowadzanie leków z Zachodu.

Temat Jerzy Popiełuszko znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości