Monika Horna-Cieślak - wykształcenie
Monika Horna-Cieślak ma wykształcenie wyższe. W 2013 roku ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2016 roku zrobiła aplikację adwokacką, która odbywała przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
W 2019 roku uczęszczała na Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. W 2022 roku ukończyła studia podyplomowe na kierunku "Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży" w Akademii Ignatianum w Krakowie.
Monika Horna-Cieślak - kariera zawodowa
Monika Horna-Cieślak to adwokatka, aktywistka i działaczka społeczna, która od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci i młodzieży. Udziela pomocy prawnej osobom najmłodszym, przede wszystkim doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej.
Służyła m.in. indywidualnymi konsultacjami i wsparciem klientom Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.
Jej działania obejmują projekty legislacyjne i szkoleniowe, Monika Horna-Cieślak koordynuje także projekty edukacyjne. Zajmowała się tworzeniem kampanii społecznych i budowaniem przyjaznego wymiaru sprawiedliwości.
Monika Horna-Cieślak jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
Monika Horna-Cieślak jest także autorką programu HELP Rady Europy oraz współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci. Zajmowała się m.in. nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przygotowaniem ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego. Projekty te współtworzyła z młodzieżą.
Monika Horna-Cieślak - rzeczniczka praw dziecka
28 listopada 2023 r.
Sejm wybrał Monikę Horną-Cieślak na Rzecznika Praw Dziecka. Kandydaturę Moniki Hornej-Cieślak poparło
246 posłów, 195 było przeciw, wstrzymało się trzech.
Monika Horna-Cieślak podkreśla, że Rzecznik Praw Dziecka "to nie jest urząd partii politycznych, to nie jest urząd światopoglądu jednego człowieka. To jest urząd, który ma być tubą dla dzieci i młodzieży". Zapowiada także m.in. kampanię na rzecz edukacji w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu oraz promowanie edukacji seksualnej w szkołach. Zadeklarowała także, że będzie wspierać "tęczowe piątki", "tak, jak święto zmarłych, które organizują dzieci katolickie".
Monika Horna-Cieślak - nagrody i wyróżnienia
Monika Horna-Cieślak była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana za swoją pracę. Zwyciężyła w konkursie "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2019". W 2020 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie "Prawnik Pro Bono".
Monika Horna-Cieślak - ciekawostki
Jako dziewczynka Monika Horna-Cieślak nie marzyła o tym by być prawniczką. "Jako dziecko czy nastolatka nigdy nie marzyłam, żeby zostać prawniczką. Fascynowała mnie archeologia, loty w kosmos albo socjologia" - przyznała Monika Horna-Cieślak w rozmowie z portalem prawniczym PrawieOPrawie.pl.
Dopiero po obejrzeniu "Rozmów w toku" zdała sobie sprawę, że chce pomagać dzieciom i młodzieży, które doświadczają przemocy. "Kiedy miałam 14 lat oglądałam w moim Grudziądzu wraz z rodzicami popularne wtedy 'Rozmowy w toku'.
Ewa Drzyzga przedstawiała problem krzywdzenia dzieci. Wtedy po raz pierwszy usłyszałam o tym, że dzieci mogą doświadczać przemocy ze strony osób im bliskich - rodziców, trenerów, etc. Pamiętam jaka byłam tym zszokowana i bardzo zdenerwowana, że ktoś może krzywdzić moich rówieśników. Poczułam wtedy taki nastoletni bunt, a to były początki mówienia o problematyce krzywdzenia dzieci w Polsce" - wyjaśniła Monika Horna-Cieślak.
Monika Horna-Cieślak - życie prywatne
Mąż Moniki Hornej-Cieślak to radca prawny Mateusz Cieślak, który pracuje w kancelarii warszawskiej kancelarii Baker McKenzie.
Jej teść Sławomir Cieślak odpowiada za edukację i sprawy społeczne w gminie Wyszków.