Liczba mieszkańców: 25 tys.
Powierzchnia: 24,84 km².
Wysokość: 280-431 m n.p.m.
Kłodzko jest siedzibą powiatu kłodzkiego, a także gminy wiejskiej Kłodzko.
Herbem miasta jest biały lew na czerwonym polu, który ma złota koronę i rozdwojony ogon. Kłodzko ma także swój hejnał.
Miastem partnerskim Kłodzka jest czeskie miasteczko Rychnowo nad Kněžnou. Podpisanie umowy partnerskiej między miejscowościami miało miejsce 06 grudnia 2008 r.
Kłodzko - atrakcje turystyczne i warunki przyrodnicze
Kłodzko, będące centrum turystycznym i kulturalnym w Kotlinie Kłodzkiej, szczyci się licznymi zabytkami - w tym monumentalną Twierdzą Kłodzko, która góruje nad miastem.
Inną słynna atrakcją turystyczną jest malownicza starówka z gotyckim mostem św. Jana. Jest on uważany za miniaturową wersję słynnego Mostu Karola w Pradze, jednak jest od niego starszy.
Miasto znane jest także z podziemnej trasy turystycznej. To sieć średniowiecznych korytarzy i piwnic, które można zwiedzać, aby poznać historię miasteczka. Kłodzko pełni także funkcję dobrej bazy wypadowej dla turystów planujących zwiedzanie okolicznych atrakcji w Górach Stołowych lub pobyt w uzdrowiskach Ziemi Kłodzkiej.
Kłodzko leży w regionie o wyjątkowo pięknym krajobrazie. Miasto jest otoczone górami i lasami. To idealne miejsce dla osób, które chcą połączyć zwiedzanie zabytków z aktywnym wypoczynkiem.
Bliskość Gór Stołowych oraz Gór Złotych i Gór Bystrzyckich sprawia, że region jest idealny dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej oraz sportów zimowych.
Kłodzko - powódź tysiąclecia w 1997 roku
Powódź tysiąclecia, która nawiedziła Kłodzko z 7 na 8 lipca 1997 roku, była jedną z największych katastrof naturalnych w historii miasta.
Rzeka Nysa Kłodzka i jej dopływy wylały się ze swoich koryt, powodując gigantyczne zniszczenia. Centrum Kłodzka, w tym historyczna część miasta, zostało zalane. Woda sięgała wysokości kilku metrów, a liczne budynki, mosty i infrastruktura uległy poważnym zniszczeniom.
Ulice zamieniły się wtedy w rwące potoki, odcinając mieszkańców od świata zewnętrznego. Po tej ogromnej powodzi w mieście przez kilka lat prowadzono odbudowę.
Kłodzko - powódź w 2024 roku
Sytuacja powodziowa powtórzyła się w Kłodzku we wrześniu 2024 roku, kiedy to przez zachodnią część kraju przeszedł
niż genueński o nazwie "Boris". Na skutek załamania pogody doszło do nawalnych opadów deszczu i wezbrania rzek. W wyniku
przerwania tamy w Stroniu Śląskim gwałtownie podniósł się poziom wody w Nysie Kłodzkiej, który osiągnął w niektórych miejscach
798 cm. Tym samym rekord z 1997 roku
został przekroczony o ponad 150 cm.