. Walutą oficjalną w Kazachstanie jest
.
Stolicą Kazachstanu od 1997 roku jest
Astana. To dynamicznie rozwijające się
miasto pełni funkcję centrum administracyjnego i kulturalnego. Inne ważne metropolie to:
Ałmaty, Shymkent, Karaganda i Atyrau.
Kazachstan - położenie i klimat
Kazachstan graniczy z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Federacją Rosyjską. Ma również morską granicę z Azerbejdżanem, od którego oddzielony jest wodami Morza Kaspijskiego.
Ponad połowę terytorium Kazachstanu stanowią rozległe stepy i półpustynie. Klimat w kraju jest typowo kontynentalny. Zimą temperatury dochodzą nawet do -45 st. Celsjusza, a latem w niektórych miejscach termometry potrafią wskazać 40 stopni.
Powierzchnia państwa jest tak rozległa, że na terytorium Kazachstanu występują dwie różne strefy czasowe.
Kazachstan - ustrój polityczny
Kazachstan jest republiką konstytucyjną z silną władzą wykonawczą w rękach prezydenta, który wybierany jest na siedmioletnią kadencję. Głową państwa jest obecnie prezydent Kasym-Żomart Tokajew.
Władza ustawodawcza leży w rękach dwuizbowego parlamentu (Mażylis i Senat).
Szefem rządu jest premier Älichan Smajyłow.
W Kazachstanie obowiązuje konstytucja, którą została uchwalona w 1995 roku. Kraj jest podzielony na 14 obwodów i ma dwa miasta wydzielone - Astanę i Ałmaty.
Kazachstan - gospodarka krajowa
Gospodarka Kazachstanu opiera się głównie na przemyśle wydobywczym. Kraj ma bogate zasoby naturalne. Oprócz tego Kazachstan eksportuje dużą ilość lnu oraz zboża.
Republika Kazachstanu ma także najlepiej rozwinięty system finansowy ze wszystkich krajów leżących w Azji Środkowej. W ostatnich latach Kazachstan postawił na rozwój infrastruktury, przemysłu i technologii, co przyczyniło się do wzrostu gospodarczego.
Kazachstan - historia
Kraj ma fascynującą historię, która łączy się z migracjami i wpływami kulturowymi. Był podbity m.in. przez Mongołów. W 1868 roku Kazachstan znalazł się pod kontrolą rosyjską.
W okresie ZSRR stał się republiką autonomiczną. Za rządów Józefa Stalina Kazachstan był znany głównie ze znajdujących się tam obozów pracy (łagrów).
Po rozpadzie ZSRR w 1991 roku Kazachstan ogłosił niepodległość, a prezydent Nursułtan Nazarbajew odegrał kluczową rolę w budowie nowego państwa.