Jolanta Szczypińska - wykształcenie i praca zawodowa
Jolanta Szczypińska ukończyła Policealne Studium Medyczne w 1979 roku, zdobywając kwalifikacje pielęgniarki dyplomowanej. Po ukończeniu szkoły pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Słupsku, gdzie była aktywna zawodowo do 1989 roku.
Jolanta Szczypińska - działalność społeczna i polityczna
W latach 80. Jolanta Szczypińska była jedną z założycielek Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w służbie zdrowia w Słupsku.
Jej zaangażowanie w ruch opozycyjny obejmowało drukowanie i kolportaż materiałów wydawniczych związku, co naraziło ją na represje ze strony Służby Bezpieczeństwa, która wielokrotnie ją zatrzymywała. W latach 70., XX w. była związana z duszpasterstwem akademickim.
W późniejszych latach Szczypińska zaangażowała się w działalność polityczną, zostając posłanką na
Sejm w kadencjach IV, V, VI, VII i VIII (2004-2018) oraz
członkinią partii Prawo i Sprawiedliwość. Aktywnie uczestniczyła w pracach legislacyjnych, szczególnie w
obszarze ochrony zdrowia.
W parlamencie pracowała m.in. w Komisji Zdrowia oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Pełniła również funkcję wiceprzewodniczącej Klubu Parlamentarnego PiS.
Od 2016 roku pełniła funkcję
przewodniczącej słupskiego okręgu PiS. Jej aktywność obejmowała także uczestnictwo w delegacjach Sejmu i
Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego
NATO oraz w pracach czterech zespołów parlamentarnych, w tym polsko-chorwackiego i polsko-palestyńskiego.
Jolanta Szczypińska była znana z zaangażowania w działalność na rzecz pacjentów. W 2013 roku złożyła publiczną deklarację rezygnacji z leczenia onkologicznego w geście solidarności z chorymi, którzy mieli utrudniony dostęp do terapii.
Jolanta Szczypińska - odznaczenia
W 2018 roku Joanna Szczypczyńska została pośmiertnie odznaczona odznaczona przez prezydenta
Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej oraz za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
Jolanta Szczypińska w latach 80. zawarła związek małżeński, który po dwóch latach zakończył się rozwodem. Przez wiele lat zmagała się z chorobą nowotworową.
Zmarła 8 grudnia 2018 roku w Warszawie w wieku 61 lat, wskutek powikłań pooperacyjnych. Została pochowana na Starym Cmentarzu w Słupsku.