John F. Kennedy - wykształcenie
John F. Kennedy uczył się w prywatnych szkołach w Massachusetts, Connecticut oraz Nowym Jorku. W 1935 roku uczęszczał do Londyńskiej Szkoły Ekonomii.
Następnie John F. Kennedy rozpoczął studia na Uniwersytecie Harvarda, które ukończył z wyróżnieniem w 1940 roku.
John F. Kennedy - kariera zawodowa
W czasie II wojny światowej John F. Kennedy służył w marynarce, dowodząc kutrami torpedowymi na Pacyfiku.
Po wojnie pracował jako dziennikarz w International News Service Williama Hearsta.
John F. Kennedy - kariera polityczna
W 1946 roku, gdy miał 29 lat, John F. Kennedy został po raz pierwszy wybrany do Izby Reprezentantów i zasiadał w niej do 1952 roku. Następnie wgrał wybory do amerykańskiego Senatu. Pod koniec lat 60. John F. Kennedy pracował w sztabie wyborczym senatora Adlaia Stevensona.
2 stycznia 1960 r. John F. Kennedy
został oficjalnym kandydatem w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Nominację
Partii Demokratycznej uzyskał w lipcu 1960 roku.
Jego największym przeciwnikiem był Richard Nixon, którego ostatecznie pokonał minimalną liczbą głosów. Demokrata zdobył ich o ok. 120 tysięcy więcej od
republikanina, co było
najmniejszą różnicą głosów w historii wyborów prezydenckich w USA.
20 stycznia 1961 roku John Fitzgerald Kennedy został zaprzysiężony na 35. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tym samym został najmłodszym prezydentem USA. W chwili objęcia urzędu miał 43 lata.
John F. Kennedy sprawował prezydenturę w okresie zimnej wojny, kładąc szczególny nacisk na stosunki ze Związkiem Radzieckim. Jako prezydent USA prowadził stanowczą politykę zagraniczną wobec rozprzestrzeniania się komunizmu i prospołeczną politykę wewnętrzną.
John F. Kennedy starał się podnieść międzynarodowy prestiż USA poprzez różnorodne spektakularne przedsięwzięcia np. poparł przygotowania do lotu załogowego na Księżyc. Inicjator nowego programu pomocy dla Ameryki Łacińskiej (Sojusz dla Postępu) i Korpusu Pokoju.
John F. Kennedy - zamach na Kennedy'ego
John Fitzgerald Kennedy został zamordowany 22 listopada 1963 roku. Do tragicznego zdarzenia doszło w czasie przejazdu pary prezydenckiej otwartym samochodem przez plac Dealey w Dallas w Teksasie, gdzie John F. Kennedy rozpoczynał kampanię o reelekcję.
Według oficjalnej wersji służb zauroczony marksizmem Lee Harvey Oswald strzelił do Johna F. Kennedy’ego z okna szóstego piętra budynku składnicy książek, który stał wzdłuż trasy przejazdu. Pierwsza z kul trafiła prezydenta USA w szyję i raniła gubernatora Johna Connally’ego w klatkę piersiową. Druga kula trafiła w głowę Kennedy'ego, rozrywając mu czaszkę. Jacqueline Kennedy, która była obok męża krzyknęła wówczas: "Boże, zabili mego męża... Jack! Jack!".
Kiedy John F. Kennedy trafił do szpitala, nie miał wyczuwalnego pulsu. Lekarze wykonali tracheotomię, by ułatwić oddychanie. Walczyli o życie prezydenta USA przez pół godziny. Po godzinie 13:00 doktor Kemp Clark wyszedł z sali operacyjnej i oświadczył, że 35. prezydent USA nie żyje.
Zabójca prezydenta Lee Harvey Oswald został szybko zatrzymany. Dwa dni po zamachu, podczas transportu aresztanta, z tłumu dziennikarzy wybiegł powiązany z mafią Jack Ruby i strzelił do niego trafiając w brzuch.
Zabójca Johna F. Kennedy’ego zmarł następnie w tym samym szpitalu, co jego ofiara. Jack Ruby został skazany na karę śmierci, ale nie wykonano jej, ponieważ zmarł wcześniej na raka. Wokół śmierci Johna F. Kennedy'ego do dzisiaj pojawia się wiele teorii spiskowych.
John F. Kennedy - kontrowersje
John Fitzgerald Kennedy jako 35. prezydent Stanów Zjednoczonych miał utrzymywać bliskie kontakty m.in. z: Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Judith Exner, Mary Pinchot Meyer, Pamelą Turnure (sekretarka pierwszej damy Jacqueline Kennedy) oraz Mimi Beardsley (stażystka Białego Domu).
John F. Kennedy - upublicznienie akt śledztwa
Prezydent USA
Donald Trump zezwolił 19 marca 2025 r. na
publikację utajnionych dokumentów dotyczących zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego w 1963 roku. Organy władz federalnych przypisują morderstwo Lee Harvey’owi Oswaldowi. Ponad
1100 plików składających się z ponad
31 tys. stron znalazło się we wtorek na stronie internetowej
U.S. National Archives and Records Administration. Zdecydowana większość kolekcji tej instytucji, licząca ponad 6 mln stron dokumentów, fotografii, filmów, nagrań dźwiękowych i artefaktów związanych z zamachem,
została już wcześniej opublikowana.
W opinii ekspertów nowe dokumenty nie zmienią narracji, która obciąża Lee Harveya Oswalda. Cytowany przez AP dyrektor University of Virginia Center for Politics Larry J. Sabato, autor książki "The Kennedy Half-Century", wyjaśnił, że ma zespół, który zaczął przeglądać dokumenty. Może jednak minąć trochę czasu, zanim ich znaczenie stanie się jasne. "Mamy dużo pracy do wykonania przez długi czas i ludzie muszą to po prostu zaakceptować" - powiedział. Wśród nowych dokumentów są m.in. notatki i wywiady, niektóre oznaczone jako "tajne". Ich upublicznienie ma na celu rzucenie światła na zamach, który oficjalnie przypisano Lee Harveyowi Oswaldowi.
Wielu Amerykanów wątpi w oficjalną wersję wydarzeń. Członek gabinetu prezydenta Donalda Trumpa, demokrata
Robert F. Kennedy Jr., który jest bratankiem prezydenta Johna F. Kennedy'ego, wyraził poglądy na temat rzekomego zaangażowania CIA w śmierć jego wujka. Uważa on też, że jego ojciec, prokurator generalny USA Robert Kennedy, został zabity przez wielu uzbrojonych napastników, co przeczy oficjalnym relacjom.
Ujawnienie nowych materiałów odnowiło zainteresowanie zabójstwem Johna F. Kennedy'ego, chociaż eksperci przestrzegają, że nie należy spodziewać się przełomowych rewelacji. Donald Trump określił swą decyzję o ogłoszeniu dokumentów jako zapoczątkowanie ery "maksymalnej przejrzystości".
John F. Kennedy - życie prywatne
John Fitzgerald Kennedy urodził się w jednej z najsłynniejszych rodzin Ameryki, "od zawsze" związanej z polityką i życiem publicznym. Był synem Josepha Patricka Kennedy'ego, bankowca, handlarza, polityka oraz Rose Fitzgerald Kennedy, filantropki. Miał ośmioro rodzeństwa. Był katolikiem.
12 września 1953 w Newport John F. Kennedy poślubił Jacqueline Bouvier, z którą miał córkę Caroline i dwóch synów Johna Fitzgeralda juniora i Patricka, który zmarł dwa dni po narodzinach. Związek Johna F. i Jacqueline Kennedych nie należał do szczęśliwych. Według biografów, było to małżeństwo z rozsądku.
John Fitzgerald Kennedy poważnie chorował. Gdy miał 30 lat, zdiagnozowano u niego chorobę Addisona, czyli pierwotną niedoczynność kory nadnerczy. Wcześniej był chory na żółtaczkę i malarię. JFK miał także chory kręgosłup, zapalenie jelita, zniszczoną wątrobę i skrajnie osłabiony system odpornościowy.