.
Językiem urzędowym w Jemenie jest
język arabski, a walutą oficjalną -
rial jemeński (YER).
Jemen to kraj o bogatej historii, zróżnicowanym krajobrazie i głębokich tradycjach kulturowych. Pomimo trudności, w tym wieloletnich konfliktów i problemów gospodarczych, kraj ma ważne znaczenie historyczne i kulturowe. Starożytne miasta Jemenu, unikalna architektura i różnorodność etniczna sprawiają, że jest to miejsce fascynujące turystów, choć obecnie borykające się z poważnymi wyzwaniami.
Największe miasta w Jemenie to Sana, Aden, Ta’izz, Al-Hudajda i Al-Mukalla.
Jemen - położenie i klimat
Jemen graniczy z
Arabią Saudyjską i
Omanem. To obszar typowo pustynny, pełen gór i wyżyn. Klimat w kraju jest zróżnicowany ze względu na ukształtowanie terenu. Na wybrzeżach jest
gorąco i wilgotno, natomiast w okolicach wyżyny środkowej
klimat jest bardziej umiarkowany.
W górach jest znacznie chłodniej, a na pustyniach klimat jest ekstremalnie suchy z dużymi wahaniami temperatury między dniem a nocą.
Jemen - ustrój polityczny
Jemen jest republiką z systemem wielopartyjnym. System prawny Jemenu opiera się na prawie islamskim (szariacie) oraz elementach prawa zwyczajowego i cywilnego.
Prezydent jest głową państwa i szefem rządu. Wybiera się go na siedem lat. Od 2015 roku władza centralna jest osłabiona z powodu trwającej w kraju wojny domowej, a prezydent sprawuje swój urząd ze stolicy Arabii Saudyjskiej - Rijadu.
W wyniku trwającej wojny domowej i zajęcia stolicy przez bojówki Huti tymczasową stolicą i siedzibą rządu jest Aden.
Jemen - gospodarka krajowa
Gospodarka Jemenu jest jedną z najsłabszych w regionie. Przyczyniły się do tego wieloletnie konflikty i niestabilność polityczna kraju.
Mieszkańcy żyją głównie z rolnictwa i rybołówstwa.
Jemen wydobywa także ropę naftową i gaz ziemny. Przemysł naftowy jest kluczowy dla dochodów państwa, chociaż jego rozwój został znacznie ograniczony przez brak inwestycji.
Bezrobocie i bieda są powszechne, a większość ludności żyje w warunkach ubóstwa.
Historia Jemenu sięga czasów starożytnych. Jego strategiczne położenie na szlakach handlowych sprawiło, że dzisiejsze tereny Jemenu były domem dla kilku królestw (m.in. Saby i Hadramautu). Królestwo Saby było szczególnie wpływowe i bogate dzięki handlowi kadzidłem i mirrą.
W VII wieku Jemen został podbity przez wojska islamskie, co przyczyniło się do rozprzestrzenienia w nim islamu. W kolejnych wiekach region przechodził pod kontrolę różnych dynastii i imperiów.
W XIX i na początku XX wieku Jemen znalazł się pod wpływem brytyjskim. W 1962 roku wybuchła rewolucja w północnym Jemenie, która doprowadziła do powstania Jemeńskiej Republiki Arabskiej.
W 1967 roku Południowy Jemen
uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii i został przemianowany na
Ludowo-Demokratyczną Republikę Jemenu.
W 1990 roku doszło do zjednoczenia obu części Jemenu. Od 2014 roku Jemen znajduje się jednak w stanie wojny domowej, która wybuchła po zajęciu stolicy przez rebeliantów Huti. Konflikt doprowadził do jednej z największych katastrof humanitarnych na świecie.
W lipcu 2024 roku
Izrael zaatakował Jemen, aby wywrzeć presję na kraj, który aktywnie wspiera Hamas, organizację militarną ze
Strefy Gazy. Nalot na składy paliw i elektrownię jest także przejawem odwetu za ataki rebeliantów Huti, którzy są wspierani przez Iran. To jedna ze stron trwającej od prawie 10 lat
wojny domowej w Jemenie.