Reklama

Izabela Jaruga-Nowacka

Wtorek, 17 września 2024 (09:38)AktualizacjaWtorek, 24 września 2024 (12:03)

Izabela Jaruga-Nowacka była polską polityczką i działaczką społeczną, posłanką na Sejm RP II, IV, V i VI kadencji. Była współtwórczynią i przewodniczącą Unii Pracy. W latach 2004-2005 była ministrem polityki społecznej oraz wicepremierem.

Izabela Jurga-Nowacka w 2004 roku
Izabela Jurga-Nowacka w 2004 roku/Dominik Sadowski/AW

Izabela Jaruga-Nowacka

  • Data urodzenia:23.08.1950
  • Miejsce urodzenia:Gdańsk
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Data śmierci:10.04.2010

Izabela Jaruga-Nowacka - wykształcenie i kariera zawodowa 

Izabela Jaruga-Nowacka miała wykształcenie wyższe. Studiowała etnografię na Uniwersytecie Warszawskim.

Po studiach, w latach 1974-1986 pracowała w Polskiej Akademii Nauk. Najpierw, przez dwa lata, w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego, a następnie - w Instytucie Krajów Socjalistycznych. Naukowo zajmowała się Mongolią oraz prawami kobiet. Była doktorantką prof. Ludwika Bazylowa.  

Izabela Jaruga-Nowacka - kariera polityczna 

W połowie lat 80. Izabela Jaruga-Nowacka rozpoczęła działalność społeczną na rzecz praw kobiet. W latach 1992-2005 przewodniczyła Lidze Kobiet Polskich, organizacji powstałej w 1917 roku działającej na rzecz równouprawnienia kobiet

W 1992 roku wspólnie ze Zbigniewem Bujakiem i Ryszardem Bugajem utworzyła partię Unia Pracy. W tym samym roku politycy zebrali ponad milion podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie aborcji. Mimo poparcia społecznego do referendum nie doszło.   

Izabela Jaruga-Nowacka była posłanką na Sejm przez cztery kadencje (II, IV, V i VI). Po raz pierwszy uzyskała mandat poselski w 1993 roku, gdy wystartowała z listy wyborczej Unii Pracy. Następne sprawowała mandat posłanki od 2001 roku aż do śmierci w 2010 roku.   

W latach 2001-2004 Izabela Jaruga-Nowacka była pełnomocniczką rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn w rządzie Leszka Millera. W latach 2004-2005 była wicepremierem w rządzie Marka Belki oraz ministrem polityki społecznej.  

W swojej działalności politycznej Izabela Jaruga-Nowacka zabiegała m.in. o zmianę przepisów antyaborcyjnych i ich liberalizację, refundację środków antykoncepcyjnych oraz refundację procedury in vitro.

Działała z sukcesami na rzecz wprowadzenia do kodeksu pracy przepisów zakazujących dyskryminacji i mobbingu, a także współtworzyła ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Izabela Jaruga-Nowacka - śmierć

Izabela Jaruga-Nowacka zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Była uczestniczką polskiej delegacji na uroczystości 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.  

Została pochowana w rodzinnym grobie na warszawskich Starych Powązkach. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski.

Izabela Jaruga-Nowacka - życie prywatne

Izabela Jaruga-Nowacka miała męża (Jerzego) oraz dwie córki (Barbarę i Katarzynę).

Barbara Nowacka także zaangażowała się w działalność polityczną, m.in. założyła partię Inicjatywa Polska. W drugim rządzie Donalda Tuska została ministrem edukacji.

Izabela Jaruga-Nowacka - Wiadomości

Sobota, 11 kwietnia 2020 (15:13)
W piątek przed południem samochód Jarosława Kaczyńskiego wjechał przez boczną bramę na Cmentarz Powązkowski w Warszawie, zamknięty z powodu epidemii koronawirusa. Prezes PiS udał się na grób matki...
Środa, 16 maja 2018 (21:10)
Start w wyborach do rady miasta Warszawy, ewentualnie w przyszłych wyborach parlamentarnych – zapowiada Monika Jaruzelska. Jak dodała, wzorem politycznego i społecznego zaangażowania są dla niej...
Czwartek, 16 listopada 2017 (09:00)
- Chciałabym wykorzystać mężczyzn do walki z przemocą wobec kobiet - mówi w rozmowie z tygodnikiem "Przegląd" Sylwia Spurek, zastępca rzecznika praw obywatelskich ds. równego traktowania,...