Reklama

Marek Belka

Marek Belka /LUKASZ SZELAG/REPORTER /East News
  • Data urodzenia:

    09.01.

  • Miejsce urodzenia:

    Łódź

  • Kraj urodzenia:

    Polska

Marek Belka to polski ekonomista i polityk. Wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w 1997 roku w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza oraz w latach 2001–2002 w rządzie Leszka Millera. Był również prezesem Rady Ministrów w latach 2004–2005. Z kolei w latach 2010–2016 był prezesem Narodowego Banku Polskiego. 

Marek Belka – wykształcenie i działalność naukowa 

Marek Belka uczył się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, a w wieku 16 lat zdał maturę. Następnie rozpoczął studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim, które ukończył w 1972 r. Później pracował tam na stanowisku asystenta. W 1978 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a tytuł profesora nauk ekonomicznych uzyskał w 1994 r. 

Marek Belka jest autorem ponad stu prac naukowych, poświęconych głównie teorii pieniądza oraz polityce antyinflacyjnej w krajach rozwijających się. Specjalizuje się w zakresie ekonomii stosowanej oraz współczesnej myśli ekonomicznej. 

Marek Belka – kariera polityczna 

Marek Belka od 1973 r. był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 80. był I sekretarzem POP PZPR na Uniwersytecie Łódzkim. W 1996 r. objął stanowisko konsultanta Banku Światowego. Później pracował też jako doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. 

W 1997 r. Marek Belka został powołany na funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza. Ponownie objął to stanowisko w październiku 2001 r. W okresie swojego urzędowania wprowadził podatek od dochodów kapitałowych, nazwany później „podatkiem Belki”. 

W kwietniu 2004 r. został zgłoszony jako prezydencki kandydat na następcę premiera Leszka Millera. W tym samym roku Aleksander Kwaśniewski powołał go na prezesa Rady Ministrów oraz przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej i dokonał zaprzysiężenia jego pierwszego gabinetu. 

W maju 2010 r. tymczasowo wykonujący obowiązki prezydenta Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski wyznaczył go na kandydata na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Sejm wybrał go na to stanowisko 10 czerwca 2010 r., natomiast 11 czerwca Marek Belka oficjalnie je objął po złożeniu przysięgi. 21 czerwca 2016 r. zakończył urzędowanie. 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Belka został wybrany posłem z okręgu łódzkiego. W Parlamencie Europejskim od tego czasu zasiada w Komisji Gospodarczej i Monetarnej. W 2020 r. dołączył również do Podkomisji ds. Podatkowych. 

Marek Belka – życie prywatne 

Marek Belka ma żonę - Krystynę, z wykształcenia ekonomistkę. Małżeństwo ma dwoje dzieci – syna i córkę. Przez lata mieszkali w domu na Rudzie Pabianickiej wybudowanym na rodzinnej działce.

Temat Marek Belka znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo