Gazprom - działalność
Gazprom zatrudnia około 470 tysięcy osób, a jego działalność nie ogranicza się tylko do wydobycia i sprzedaży gazu. Spółka to również jeden z najważniejszych dostawców ropy naftowej. Ponadto jest współwłaścicielem banków, towarzystw inwestycyjnych, linii lotniczych, firm ubezpieczeniowych, budowlanych oraz mediów. Badania z 2019 r. wskazują, że Gazprom, z emisją 43,23 mld ton ekwiwalentu CO2 od 1965 r., był trzecią firmą pod względem wielkości emisji na świecie w tym okresie.
Gazprom w ciągu kilkunastu lat stał się kluczowym dostawcą dla energetyki i odbiorców detalicznych całej Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów byłego ZSRR. Znaczny wpływ na ten koncern państwowy mają najwyżsi urzędnicy państwowi w Moskwie. Gazprom wszedł w skład konsorcjum Nord Stream budującego Gazociąg Północny. Z koncernem ENI powołał spółkę South Stream.
Gazprom a polityka i sport
Korzystając ze wsparcia władz rosyjskich, Gazprom przez lata dążył do wzrostu swojej pozycji ekonomicznej w państwach unijnych, między innymi poprzez angażowanie we wspólne projekty europejskich koncernów gazowych.
Polityka Gazpromu to również bardzo intensywne zaangażowanie we wspieranie wielu klubów, rozgrywek i imprez sportowych zarówno w Rosji, jak i poza granicami kraju. Od 2005 Gazprom jest właścicielem rosyjskiego klubu piłkarskiego Zenit Petersburg. W październiku 2006 został głównym sponsorem niemieckiej drużyny piłkarskiej FC Schalke 04. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę władze klubu 28 lutego 2022 ogłosiły przedterminowe zakończenie współpracy sponsorskiej z przedsiębiorstwem. W 2012 roku Gazprom dołączył do elitarnego grona prestiżowych firm, sponsorujących piłkarską Ligę Mistrzów UEFA.
Prezesem Gazpromu od 2001 roku jest
Aleksiej Miller. Osobiście przyjaciel
Władimira Putina, według rankingów Forbesa jest jednym z najlepiej opłacanych menadżerów na świecie i najlepiej opłacanym menadżerem w Rosji.
W 2014 r. miał zarobić 27 mln dol., a rok później blisko 18 mln dol. Gazprom a wojna w Ukrainie
Inwazja Rosji na Ukrainę w 2022 roku i związane z tym sankcje zachodnie doprowadziły do tego, że
Gazprom całkowicie zakręcił gazowy kurek Polsce, Bułgarii i Francji. Dostawy gazu zostały ograniczone także Włochom, Słowacji, Niemcom, a także Holandii, Danii, Finlandii, Austrii oraz krajom bałtyckim.
Unia Europejska zapowiedziała, że będzie dążyć do zakończenia importu rosyjskiego gazu do 2027 r.