Etiopia (dawniej Abisynia) leży we wschodniej części kontynentu afrykańskiego. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych i historycznie znaczących państw na świecie. To kraj, który łączy starożytne tradycje z nowoczesnym rozwojem. Stolicą Etiopii jest Addis Abeba - jedno z centrów politycznych i kulturalnych Afryki. Inne duże miasta w kraju to m.in.: Dire Dawa, Hawassa, Gonder, Mekele, Bahir Dar i Jimma.
Oficjalnym językiem Etiopii jest język amharski, jednak kraj charakteryzuje się dużą różnorodnością językową. Waluta oficjalna w Etiopii to birr (ETB).
Etiopia jest zróżnicowana pod względem religijnym. Dominujące wyznania w kraju to chrześcijaństwo i islam.
Etiopia - położenie i klimat
Etiopia
leży w tzw. Rogu Afryki, w rejonie
Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Graniczy z
Erytreą na północy,
Dżibuti i
Somalią na wschodzie,
Kenią na południu oraz
Sudanem i
Sudanem Południowym na zachodzie.
Kraj nie ma dostępu do morza i leży w strefie klimatów podzwrotnikowych.
Etiopia - ustrój polityczny
Etiopia jest federalną republiką demokratyczną, której ustrój polityczny oparty jest na systemie wielopartyjnym. Prezydent jest głową państwa.
Władza wykonawcza należy do premiera, który stoi na czele rządu powoływanego przez parlament.
Etiopia jest podzielona na dziewięć regionów administracyjnych o charakterze etnicznym, które mają autonomię w ramach federacji.
Etiopia - gospodarka krajowa
Gospodarka Etiopii jest jedną z najszybciej rozwijających się na kontynencie. Opiera się głównie na rolnictwie. Główne produkty rolne to kawa, sezam, trzcina cukrowa i kwiaty.
W ostatnich latach kraj dynamicznie rozwija również przemysł - głównie tekstylny i skórzany oraz sektor usług.
W Etiopii silne jest także wydobycie surowców naturalnych. Surowce to: złoto, miedź, gaz ziemny, platynę, srebro i potas. Duży potencjał ma także produkcja energii słonecznej i geotermalnej.
Etiopia - historia w pigułce
Etiopia
była jedynym afrykańskim krajem, który nigdy nie został skolonizowany (z wyjątkiem krótkiej okupacji
włoskiej w latach 1936-1941).
Historia Etiopii sięga starożytnego królestwa Aksum, które było jednym z najważniejszych państw handlowych w regionie.
W XIX wieku cesarz Menelik II zjednoczył kraj, a w 1930 roku tron objął cesarz Hajle Syllasje, który rządził do 1974 roku.
W 1991 roku Etiopia przeszła głęboką transformację polityczną, która doprowadziła do ustabilizowania obecnego systemu demokratycznego.