Reklama

Somalia

Środa, 10 lipca 2024 (10:57)AktualizacjaCzwartek, 11 lipca 2024 (14:18)

Somalia leży w Afryce, na Półwyspie Somalijskim. Kraj od lat boryka się ze skutkami wojny domowej i kryzysem humanitarnym. Stolicą i największym miastem Somalii jest Mogadiszu, które leży na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Somalia ma długą linię brzegową, która jest jedną z najdłuższych w Afryce.

Dystrykt Wadajir na terenie Mogadiszu, stolicy Somalii
Dystrykt Wadajir na terenie Mogadiszu, stolicy Somalii/Eduardo Soteras Jalil / Panos Pictures/Agencja FORUM

Somalia

  • Stolica:Mogadiszu
  • Powierzchnia:637 657 km²
  • Ludność:17,6 mln
Językami urzędowymi w Somalii są języki: somalijski oraz arabski, a walutą oficjalną szyling somalijski (SOS).

W Somalii dominująca religią jest islam sunnicki. Kraj ma ponad 16 milionów mieszkańców. 

Stolica Somalii - Mogadiszu - jest najważniejszym ośrodkiem politycznym, ekonomicznym i kulturalnym. Język somalijski jest jednym z niewielu języków afrykańskich, które mają własny alfabet (osmański).  

Somalia - położenie i klimat

Kraj leży w Afryce północno-wschodniej, na tzw. Rogu Afryki. Somalię otaczają wody Oceanu Indyjskiego. Państwo sąsiaduje z Dżibuti, Etiopią oraz Kenią.

W Somalii panuje klimat podrównikowy suchy. Z kolei na wybrzeżu występują monsuny. 

W 2023 roku kraj nawiedziły ulewne deszcze, które doprowadziły do ogromnej powodzi, w której zginęło wiele osób. 

Somalia - ustrój polityczny 

W Somalii występuje duże zagrożenie atakami terrorystycznymi i porwaniami. Inny problem, który jest odczuwalny w skali międzynarodowej, to piractwo morskie. W kraju surowo karany jest homoseksualizm.  

Państwo pod względem politycznym jest republiką federalną. Głową państwa jest prezydent. Parlament somalijski składa się z dwóch izb. 

W Somali ważną rolę odgrywa tradycyjny system klanowy, a także prawo zwyczajowe oparte na szariacie, czyli regułach muzułmańskiego prawa religijnego. Wiele regionów jest kontrolowanych przez lokalne milicje, klany i grupy islamistyczne, takie jak Al-Szabab, które prowadzą działalność terrorystyczną. 

Somalia - gospodarka 

Somalia należy do najbiedniejszych i najmniej rozwiniętych krajów na świecie. Pomimo tego ma duże zasoby naturalne - m.in. złoża żelaza, uranu, boksytów, złota i cyny. Na terytorium występują także: ropa naftowa i gaz ziemny

Eksploatację uniemożliwiają jednak niewystarczające fundusze państwowe, zła infrastruktura drogowa i niestabilna sytuacja gospodarczo-polityczna.  

Głównym sektorem gospodarki wciąż  pozostają rybołówstwo i rolnictwo. Hoduje się głównie owce, wielbłądy, kozy i bydło, a uprawia banany, kukurydzę, sorgo i trzcinę cukrową. 

Gospodarka Somalii jest wspierana przez przekazy pieniężne od Somalijczyków żyjących za granicą, które są zastrzykiem gotówki dla rodzin w kraju. 

Somalia - historia 

W czasach starożytnych region, w którym leży Somalia, miał kontakty handlowe z Egiptem oraz innymi cywilizacjami Bliskiego Wschodu i Azji. W średniowieczu na terytorium dzisiejszej Somalii rozwijały się potężne królestwa i sułtanaty, takie jak Adal i Ajuraan, które kontrolowały handel w regionie. 

W XIX wieku Somalia stała się celem europejskiej ekspansji kolonialnej. Brytyjczycy, Włosi i Francuzi podzielili terytorium Somalii na kilka stref wpływów. Część brytyjska i włoska w 1960 roku zyskały niepodległość i zjednoczyły się, tworząc Republikę Somalii

Somalia toczyła walki Etiopią o region Ogaden, co doprowadziło do wojny w latach 1977-1978. W 1991 kraj został podzielony między różne frakcje klanowe i wojskowe, co doprowadziło do długotrwałej wojny domowej.

Somalia - Wiadomości

Poniedziałek, 12 sierpnia 2024 (11:37)
Na granicy Polski z Białorusią nie ustają ataki na patrole Straży Granicznej. W weekend znów obrzucono funkcjonariuszy kamieniami i konarami. Od piątku do niedzieli zanotowano prawie 200 prób...
Czwartek, 6 czerwca 2024 (23:55)
Dania, Grecja, Pakistan, Panama i Somalia - tych pięć państw będzie niestałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wyboru dokonało Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ich...