Dorota Bojemska jest członkinią Krajowej Rady Związku Dużych Rodzin 3+. Jest rzeczniczką i inicjatorką szerokiej współpracy z organizacjami pozarządowymi na rzecz postawienia rodziny w centrum zainteresowania wspólnoty lokalnej i Państwa.
Od 15 grudnia 2019 r. pełniła funkcję przewodniczącej Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Współpracowała z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Polityki Demograficznej przy tworzeniu Strategii Demograficznej 2040.
27 listopada 2023 r. prezydent
Andrzej Duda na wniosek premiera
Mateusza Morawieckiego powołał ją na
urząd ministra rodziny i polityki społecznej. Bojemska zastąpiła na tym stanowisku
Marlenę Maląg, która kierowała resortem przez ostatnie trzy lata.
11 grudnia 2023 r. Mateusz Morawiecki złożył dymisję swojego trzeciego rządu na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent powierzył Radzie Ministrów sprawowanie obowiązków tylko do momentu powołania nowego rządu. Tego dnia Sejm nie udzielił bowiem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, po uprzednim wygłoszeniu przez niego exposé.
Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął Sejm, który wieczorem 11 grudnia 2023 r. w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego wybrał przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera.
Jako datę zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podała środę 13 grudnia 2023 r. o godz. 9:00. Tym samym Dorota Bojemska przestała pełnić funkcję.
Dorota Bojemska - kontrowersje
W 2019 r. podczas posiedzenia senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej przedstawiła propozycję zmian w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym dotyczącą wprowadzenia kary finansowej za prowadzenie zajęć z edukacji seksualnej w szkołach bez zgody rodziców.
W swojej kampanii wyborczej mówiła, że chce być rzecznikiem rodziców, którym zależy, by ich dzieci przebywały w środowisku wolnym od agresywnej ideologii LGBT. Kluczowym wyzwaniem dla niej były szkoły wolne od LGBT.
Dorota Bojemska - życie prywatne
Dziadkowie Doroty Bojemskiej to
Antoni i Janina Dochowie z Grodzieńszczyzny. Antoni Docha
brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej. Studiował w Sankt Petersburgu, ale medycyną zajął się dopiero na Uniwersytecie Warszawskimpo wojnie z bolszewikami.
W czasie drugiej wojny światowej był szefem służby sanitarnej w obwodzie AK Grodno - Lewy Niemien. Wraz z żoną ukrywał kilkunastu Żydów.
Po 1945 r. obydwoje zostali zmuszeni przez bolszewików do opuszczenia rodzinnych stron. Przenieśli się do Sokółki (woj. podlaskie). Tam również byli znani ze swojego zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki ich staraniom został zbudowany m. in. szpital powiatowy. Antoni Docha był również zaangażowany w życie lokalnego kościoła, za co został wyróżniony przez papieża Pawła VI medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".