Najsłynniejsza impreza promująca język polski
Dyktando w Katowicach napisze w sobotę ok. 1000 osób w wieku od 20 do 29 lat. Słynna impreza promująca język polski świętuje w tym roku jubileusz 20-lecia - właśnie dla podkreślenia tej rocznicy klasówkę piszą w tym roku tylko dwudziestolatkowie.
Główna nagroda dla Bezbłędnego Dwudziestolatka to 20 tys. zł. Jury, złożone z wybitnych językoznawców pod przewodnictwem honorowego przewodniczącego Rady Języka Polskiego przy prezydium PAN prof. Walerego Pisarka, przyzna też 20 wyróżnień, ich laureaci otrzymają po tysiąc złotych.
Jak co roku dyktando napiszą też sławni goście. O tytuł Gwiazdy Ortografii w Katowicach walczyć będą aktorzy, muzycy, kabareciarze i politycy - ludzie, którzy nie przekroczyli jeszcze trzydziestki, ale odnieśli już w życiu sukces.
Swój udział zapowiedzieli m.in. aktorzy: Matylda i Mateusz Damięccy, Anna Cieślak, Anna Dereszowska, Maria Niklińska, Adam Fidusiewicz, tancerka Edyta Herbuś, modelka Karolina Malinowska, lekkoatleta Marek Plawgo czy córka byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewska. Troje najlepszych w tym gronie otrzyma odpowiednio Brylantową Gżegżółkę, Złotego Chrząszcza i Srebrną Szczeżuję.
Jubileusz był również okazją do ogłoszenia konkursu na tekst dyktanda. Napłynęło nań 99 prac z całej Polski. Autora najlepszej z nich poznamy podczas sobotniej imprezy w Górnośląskim Centrum Kultury. Otrzyma 10 tys. zł. Jurorzy zastrzegli sobie prawo do zmian w tekstach oraz wykorzystania w dyktandzie treści, wyrazów i problemów ortograficznych, pochodzących z różnych nadesłanych prac, nie ma więc obawy, że piszący Dyktando będzie zarazem jego autorem.
Dotychczas, podczas 20 edycji imprezy, narodową klasówkę pisało w Katowicach łącznie ponad 50 tys. osób, nie licząc setek tysięcy radiosłuchaczy i telewidzów. Ostatnie dwie edycje gromadziły w katowickim ?Spodku? po kilka tysięcy osób. W ortograficzne zmagania włączyła się też Polonia; Dyktando organizowano we Francji, Austrii, Szwecji, na Litwie i Białorusi.
Autorami tekstów Dyktanda i jurorami byli dotąd wybitni polscy językoznawcy, m.in. profesorowie Danuta Jodłowska-Wesołowska, Walery Pisarek, Andrzej Markowski, Jerzy Bralczyk, Jerzy Podracki, Jerzy Dunaj, Edward Polański.
INTERIA.PL/PAP