Reklama

Bogusław Wincenty Pyka nie żyje. Miał 92 lata

Jak informuje oddział IPN Katowicach, w wieku 92 lat zmarł Bogusław Wincenty Pyka ps. Bogdan. W latach 40. należał do młodzieżowej organizacji niepodległościowej Polska Tajna Armia Wyzwoleńczo-Demokratyczna, za co został skazany przez rząd PRL na karę więzienia.

Jak poinformowała we wtorek oddział IPN w Katowicach, Bogusław Wincenty Pyka zmarł 31 grudnia. "Ostatnie pożegnanie odbędzie się w czwartek 5 stycznia 2023 r. o godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Jaworznie przy ul. Wilkoszyn" - przekazano.

Bogusław Pyka urodził się 20 maja 1930 r. w Kołomyi. Aresztowany został 18 września 1948 r. przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa w Katowicach za przynależność do młodzieżowej organizacji niepodległościowej Polska Tajna Armia Wyzwoleńczo-Demokratyczna, działającej w liceum im. Mickiewicza w Katowicach.

Reklama

Bogusław Wincenty Pyka nie żyje

W styczniu 1949 roku został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sześć lat więzienia. Był przetrzymywany w więzieniach w Rawiczu, Potulicach, a od czerwca 1951 r. w Centralnym Więzieniu dla Młodocianych Więźniów Politycznych w Jaworznie, skąd został zwolniony 20 czerwca 1953 r. na skutek amnestii. W jaworznickim więzieniu pracował jako elektryk.

W 1990 r. był współzałożycielem Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Katowicach. W kolejnych latach był członkiem zarządu tego oddziału oraz członkiem zarządu głównego Związku. W 1991 r. zorganizował Oddział Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 "Jaworzniacy" w Jaworznie. Przez wiele lat kierował tym oddziałem.

"W wyniku starań przedstawicieli Zarządu Oddziału w Jaworznie na terenie byłego więzienia postawiono pomnik upamiętniający młodocianych więźniów, w kościele wybudowano kaplicę, w szkole powstała izba pamięci, a dom kultury nazwano imieniem "Jaworzniaków".

Bogusław Wincenty Pyka nie żyje. Był pasjonatem wynalazków

Pięciokrotnie w Jaworznie odbyły się organizowane przez Związek coroczne zloty. Bogdan Pyka uczestniczył przez wiele lat w redagowaniu i kolportażu pisma "Jaworzniacy". Brał udział w spotkaniach z przedstawicielami mediów, z młodzieżą szkolną, harcerzami. Był też pasjonatem wynalazków i nowoczesnych rozwiązań, szczególnie z wykorzystaniem prądu elektrycznego.

Za działalność niepodległościową odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości, Medalem Pro Memoria, Medalem Pro Patria oraz innymi odznaczeniami resortowymi i związkowymi. W 2018 r. Bogusław Wincenty Pyka przekazał materiały dokumentujące historię swojej rodziny do Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: śląskie | nie żyje | Bogusław Wincenty Pyka

Reklama

Reklama

Reklama