Blisko 1,6 mln osób odwiedzi w tym roku sanktuarium w Łagiewnikach
Blisko 1,6 mln pielgrzymów odwiedzi w tym roku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - szacują jego gospodarze. Według przedstawicieli miasta turystyka "religijna" staje się coraz ważniejszą częścią ruchu turystycznego w Krakowie.
Do końca października łagiewnickie sanktuarium odwiedziło co najmniej 1 mln 460 tys. osób. - Spodziewamy się, że do końca roku pielgrzymów będzie 1 mln 584 tys. - mówił we wtorek Przemysław Bednarz z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Największe natężenie ruchu turystycznego przypada w marcu, kwietniu i maju, czyli w miesiącach poprzedzających i następujących po Święcie Miłosierdzia (obchodzonym w pierwszą niedzielę po Wielkanocy) oraz w sierpniu.
- Z roku na rok wzrasta liczba osób, dla których głównym powodem przyjazdu do Krakowa jest cel religijny lub - jak wskazują w badaniach - "odnowa duchowa" - mówił dziennikarzom kierownik Referatu Rozwoju Turystyki w Urzędzie Miasta Krakowa Michał Jakubczyk. Wśród powodów przyjazdu do Krakowa turyści na trzecim miejscu - po zwiedzaniu zabytków i wypoczynku - wskazują cel religijny.
Jak dodał Jakubczyk, choć do Łagiewnik przyjeżdża mniej pielgrzymów niż do sanktuariów w Lourdes, Fatimie czy Częstochowie, to do Krakowa przyjeżdżają pielgrzymi z największej liczby krajów, bo z ponad setki. "Potencjał rozwoju tego sanktuarium jest olbrzymi" - podkreślił Jakubczyk.
Najliczniejsze grupy zorganizowane przyjeżdżają do Łagiewnik ze Słowacji, Niemiec, Włoch, Irlandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Węgier i Francji. Odnotowano spadek grup z USA i Filipin, ale nadal przyjeżdżają pielgrzymi indywidualni z Kanady i USA, głównie tamtejsza Polonia.
Pielgrzymi z Polski stanowią 56 proc. wszystkich odwiedzających sanktuarium. Najwięcej jest pielgrzymów z diecezji krakowskiej, tarnowskiej, bielsko-żywieckiej i warszawskiej.
Rosnące zainteresowanie turystyką religijną chcą wykorzystać władze miasta. Do końca roku w urzędzie miasta ma powstać zespół, który przygotuje plany działań niezbędnych dla rozwoju turystyki religijnej. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II w Krakowie będą też prezentowane podczas II Targów Turystki Religijnej w Rzymie, które odbędą się w styczniu.
Sanktuarium jest dostępne dla niepełnosprawnych. W ostatnich dniach otrzymało wyróżnienie w konkursie "Kraków bez barier", organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Urząd Miasta Krakowa, w kategorii obiekty użyteczności publicznej. - Stało się to zapewne za sprawą wieży widokowej. Dwie windy w ciągu 49 sekund wywożą turystów na platformę widokową, z której można podziwiać panoramę miasta - mówił Bednarz.
W bazylice łagiewnickiego sanktuarium w styczniu zostanie zamontowany największy krakowski witraż o pow. 148 m kw. W przyszłym roku powstanie także Droga Krzyżowa. Rozstrzygnięty zostanie też konkurs na wykonanie organów.
W dolnej części świątyni, w kaplicy ukraińskiej pw. św. Andrzeja trwa obecnie malowanie polichromii. W przyszłym roku ostateczny wygląd ma uzyskać kaplica św. Krzyża, która jest darem Kościoła niemieckiego.
INTERIA.PL/PAP