Nowy kardynał nazywany "biskupem z ulicy". Kim jest Domenico Battaglia?
Domenico Battaglia - włoski duchowny, który w niezwykły sposób łączy głęboką wiarę z praktycznym zaangażowaniem w pomoc potrzebującym. 7 grudnia tego roku został wyniesiony do godności kardynała. Co wiadomo o "biskupie z ulicy"?
20 stycznia 1963 roku w Satriano, niewielkiej, malowniczej miejscowości w Kalabrii na południu Włoch, urodził się Domenico Battaglia. Już od młodości pomagał potrzebującym. Po ukończeniu studiów filozoficznych i teologicznych w Papieskim Seminarium Regionalnym San Pio X w Catanzaro, przyjął w 1988 roku święcenia kapłańskie. Przez lata pełnił funkcje proboszcza, rektora, dyrektora urzędów diecezjalnych i kanonika.
Domenico Battaglia. Kim jest duchowny?
Kalabria, jako region dotknięty przez działania mafii, szczególnie wymagał pracy w obszarze wsparcia społecznego, a Domenico Battaglia zdawał sobie z tego sprawę i od początku jego droga naznaczona była troską o osoby wykluczone. Kierował Centrum Solidarności Kalabryjskiej, pomagając bezdomnym i uzależnionym, a także przewodniczył Federacji Włoskich Wspólnot Terapeutycznych (FICT). To, że zawsze widział swoje miejsce blisko tych, którzy potrzebują wsparcia, znalazło odzwierciedlenie w jego przydomku: "biskup z ulicy".
24 czerwca 2016 roku został przez papieża Franciszka mianowany biskupem Cerreto Sannita-Telese-Sant'Agata de'Goti. Na motto wybrał sobie słowa Jezusa do niewidomego Bartymeusza, który żebrząc przy drodze, usłyszał: "Odwagi, powstań, woła cię!" ("Confide, surge, vocat te!"). To właśnie tam, Domenico Battaglia stał się znany jako hierarcha o wielkim sercu, który realizuje swoje powołanie nie tylko w świątyniach, ale też na ulicach.
W 2020 roku z kolei objął funkcję arcybiskupa Neapolu, zastępując kardynała Crescenzio Sepe. Cieszy się tam uznaniem zarówno miejscowego duchowieństwa, jak i wiernych. W swoim pierwszym orędziu przedstawiał się jako "brat, który idzie wśród braci". Skupiał się tam na budowaniu wspólnoty i zacieśnianiu więzi międzyludzkich przez włączenie parafii w działalność społeczną.
W rozmaitych działaniach arcybiskupa pojawia się też polski akcent. We wrześniu 2024 roku w Neapolu wręczył on nagrodę dziennikarską za książkę "Zabili nawet dzieci. Historia rodziny Ulmów, męczenników, którzy pomagali Żydom", wydaną przez Wydawnictwo KUL. W przemówieniu z uznaniem wypowiadał się o zaangażowaniu Polaków w ratowanie potrzebujących podczas II wojny światowej.
Przesłanie "biskupa z ulicy"
Awans do godności kardynała jest uznaniem pracy arcybiskupa na rzecz najsłabszych i zaangażowania w realizację misji Kościoła w bardzo wymagającym regionie Włoch. Neapol, choć nazywany "skarbem Południa", zmaga się z wieloma problemami społecznymi, którym "Don Mimmo", od lat stara się aktywnie przeciwdziałać.
Nominacja kardynalska Battagli pokazuje, że Kościół powinien być blisko ludzi - tam, gdzie toczy się ich codzienne życie, ze wszystkimi jego trudnościami i wyzwaniami. Jego szczególna bliskość z papieżem Franciszkiem pomaga realizować wspólną wizję Kościoła jako instytucji służącej ubogim. Don Mimmo udowadnia też, że służba bliźniemu i otwartość na drugiego człowieka to fundamenty, na których można budować Kościół w XXI wieku.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!