Reklama

System S-400 w Moskwie. Rosjanie boją się o swoją stolicę?

Internet obiegły zdjęcia z Moskwy, na których widać rozmieszczone w stolicy Rosji systemy S-400. Władze nie potwierdzają tej informacji, a eksperci i internauci spekulują o powodach takiej decyzji władz wojskowych.

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia, na których widać baterie systemu S-400 rozmieszczane w Moskwie. Zespół stacji radarowych miał zostać umieszczony w aktywnej pozycji, w okolicach parku narodowego "Łosinyj ostrow" na północy miasta.

W mediach pojawiają się spekulacje, że chodzi o obronę znajdującej się na północ od stolicy Rosji bazy lotniczej Czkałowskiego, w której stacjonują samoloty transportowe, między innymi Ił-76, ale także specjalne jednostki lotnicze dowodzenia Ił-86VKP.

Zdjęcia systemów S-400 w Moskwie opublikował w piątek rosyjski kanał "ЧТД", którego administratorzy twierdzą, że zdjęcie otrzymali od jednego z mieszkańców. Co więcej, uważają, że w systemy przeciwlotnicze są umieszczane w całym obwodzie moskiewskim.

Reklama

Dotąd nie było jednak informacji o lokalizacji S-400 w rejonie stołecznego miasta Rosji. Rozmówca kanału, którego przedstawiono jako byłego "pracownika sił obrony powietrznej" twierdzi, że rakiety rozmieszczono albo do ochrony bazy Czkałowskiego, albo są to ćwiczenia obrony przeciwlotniczej miasta.

Czym jest system S-400

S-400 to system rakietowy typu ziemia-powietrze czwartej generacji. W porównaniu z poprzednimi wersjami, na przykład S-300, ma znacznie większe możliwości. Według rosyjskich źródeł, może jednocześnie śledzić i namierzać cele oddalone nawet o 400 kilometrów.

Ponadto system ma być użyteczny w walce z pojazdami lotniczymi o dużej prędkości i ze zmniejszoną wykrywalnością. Zestawy S-400 są oficjalnie w rosyjskich siłach zbrojnych od 2007 roku.

Rosyjskie władze wojskowe nie potwierdzają rozmieszczenia baterii wokół stolicy. W ostatnich dniach ukraiński koncern zbrojeniowy Ukroboronprom poinformował o przygotowaniu drona, którego zasięg ma wynosić 1000 kilometrów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Moskwa | S-400

Reklama

Reklama

Reklama