"Europa jest gotowa". Tusk deklaruje po negocjacjach USA - Ukraina
"Wygląda na to, że Amerykanie i Ukraińcy zrobili ważny krok w kierunku pokoju. A Europa jest gotowa pomóc osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój" - napisał w sieci premier Donald Tusk. Wpis pojawił się kilka minut po wspólnej deklaracji USA - Ukraina ws. przełomowych ustaleń dotyczących wojny.

Krótko przed godziną 20 polski premier zamieścił wpis na portalu X (dawniej Twitter).
"Wygląda na to, że Amerykanie i Ukraińcy zrobili ważny krok w kierunku pokoju. A Europa jest gotowa pomóc osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój" - napisał po angielsku Donald Tusk. Jego słowa pojawiły się kilkanaście minut po wspólnym oświadczeniu Ukraina-USA wydanym po całodziennych negocjacjach w Arabii Saudyjskiej.
Wynika z niego, że Kijów jest gotowy do przyjęcia propozycji USA dotyczącej wdrożenia natychmiastowego, tymczasowego 30-dniowego zawieszenia broni. Jednocześnie Waszyngton zobowiązał się do natychmiastowego przywrócenia wymiany informacji wywiadowczych oraz wsparcia wojskowe dla Ukrainy.
Negocjacje USA-Ukraina. Władysław Kosiniak-Kamysz komentuje
Z kolei ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że podczas rozmów w Arabii Saudyjskiej strona amerykańska zaproponowała całkowite zawieszenie broni na froncie wojny Ukrainy z Rosją na 30 dni w powietrzu, na wodzie i wzdłuż całej linii walk.
Na doniesienia z Dżuddy zareagował także polski minister obrony narodowej.
- Polska jest gotowa na wznowienie amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy przez nasze terytorium - zapowiedział w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Cały czas utrzymujemy zdolność operacyjną z lotniskiem, z hubem w Rzeszowie, w Jasionce, i jesteśmy w pełni przygotowani do wznowienia amerykańskiego wsparcia - dodał wicepremier.
Ukraina i USA po negocjacjach. Co ustalono?
Ze wspólnego oświadczenia USA-Ukraina dowiadujemy się, że Kijów "zgadza się zaakceptować natychmiastowe 30-dniowe zawieszenie broni". Zespoły negocjacyjne zgodziły się na "jak najszybsze" zawarcie kompleksowej umowy w sprawie krytycznych zasobów mineralnych Ukrainy.
Oprócz tego Ukraina i USA zgodziły się na wyznaczenie zespołów negocjacyjnych, które następnie rozpoczną negocjacje w sprawie "trwałego pokoju". Konkluzje z wtorkowych negocjacji pojawiły się po dwóch turach rozmów trwających blisko dziewięć godzin. Kluczowa z punktu widzenia Kijowa jest deklaracja Waszyngtonu o wznowieniu udostępniania informacji wywiadowczych.
Główny doradca prezydenta Ukrainy po rozmowach w Dżuddzie przekazał, że wynegocjowana propozycja pokaże, czy "Rosja chce pokoju, czy nie". W trakcie obrad dyskutowano także nad "szeregiem różnych opcji związanych z gwarancjami bezpieczeństwa", których domaga się Kijów.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!