Reklama

Reklama

Media: Izrael przekazał Ukrainie ważne informacje. Chodzi o irańskie drony

Izrael przekazał Ukrainie dane wywiadowcze, przydatne do walki z irańskimi dronami - donosi amerykański "New York Times" ("NYT"). Według amerykańskiej gazety strona izraelska wprawdzie odmówiła oficjalnej pomocy w walce z Rosją, niemniej Izrael będzie mógł zapewnić Ukrainie systemy wczesnego ostrzegania.

Artykuł nie precyzuje dokładnie informacji, jakie Izrael przekazał władzom w Kijowie. Jednocześnie "NYT" podkreśla, że szef MSZ Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował wcześniej do Izraela o pomoc w zakresie systemów obrony przeciwlotniczej. Z kolei izraelski minister obrony Benni Ganc oficjalnie odmówił ukraińskiemu dyplomacie, tłumacząc to faktem współpracy z Moskwą w przeprowadzaniu nalotów na Syrię. 

Amerykańska gazeta sugeruje, że Izrael będzie mógł zapewnić Ukrainie systemy wczesnego ostrzegania, które pomogą w walce z irańskimi dronami.

Reklama

Wojna w Ukrainie. "Iran sprzeciwia się wojnie i jest bezstronny"

W lipcu doszło do porozumienia między Moskwą a Teheranem, na podstawie którego Iran przekazał dużą partię dronów bojowych "Shahed 129" oraz "Mohajer 6". Obie strony zaprzeczają jednak, aby do takiej transakcji miało dojść. 

Zobacz też: Wojenny podarunek Iranu dla Rosji. Będzie polować na HIMARSy w Ukrainie?

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu Nasser Kanaani uważa, że rzekome dostawy irańskich dronów dla rosyjskiej armii to pomówienia. - Od początku konfliktu w Ukrainie zawsze przekazywaliśmy naszą pryncypialną i jasną politykę aktywnej bezstronności i sprzeciwu wobec wojny, podkreślając konieczność politycznego rozwiązania sporów między dwiema stronami, z dala od przemocy - powiedział. 

Ołeksij Reznikow: Rosjanie otrzymają od Iranu 2,4 tys. dronów

Z kolei ukraińska agencja Unian stwierdza, że od 13 września do 20 października Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 223 drony kamikadze "Shahed 129", które miały być wystrzelone przez rosyjską armię.

17 października minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że armia rosyjska posiada 300 irańskich dronów, a kontrakt między Moskwą a Teheranem przewiduje, że Iran łącznie przekaże Rosjanom 2,4 tys. takich maszyn.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy