Zmiany na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym. Jak dobrze przygotować się do egzaminu?
Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym 2022 coraz bliżej. Już jutro, 11 maja uczniowie zmierzą się z egzaminem dojrzałości z tego przedmiotu. Chociaż rozszerzona matura z matematyki nie jest obowiązkowa, wybierają ją ci, którzy próbują swoich sił na kierunkach ekonomicznych, technicznych oraz związanych z naukami ścisłymi. Aby uzyskać dobry wynik z tego egzaminu, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Co trzeba umieć na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym 2022? Jak wykorzystać ostatnie chwile przed egzaminem dojrzałości? Uczyć się, czy odpoczywać?

Matura 2022 już trwa. W środę, 11 maja o godz. 9:00 uczniowie ostatnich przystąpią do egzaminu dojrzałości z matematyki na poziomie rozszerzonym. Jakie zagadnienia pojawią się na egzaminie? Czy dzień przed maturą warto zakuwać? Co zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do niego na ostatnią chwilę?
Ponadto w ramach powtórki przed maturą z matematyki na poziomie rozszerzonym 2022, zebraliśmy również rozwiązane arkusze CKE z lat 2021, 2020 i 2019. Sprawdź, jakich typów zadań można spodziewać się podczas matury 2022.
Spis treści:
Matura 2022. Matematyka na poziomie rozszerzonym. Najważniejsze informacje
Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym 2022 odbędzie się w środę 11 maja o godzinie 9:00. Maturzyści będą wpuszczani na salę wcześniej, dlatego warto pojawić się w wyznaczonym miejscu co najmniej 20 minut przed czasem.
Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 180 minut, czyli równe 3 godziny. Warto zaznaczyć, że do tego przedmiotu nie ma progu zaliczeniowego, co oznacza, że wynik egzaminu nie ma wpływu na zdanie matury, a służy tylko przy rekrutacji na studia.
Matura 2022. Jak wygląda egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym?
W 2022 roku arkusz matury z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie składał się z 15 zadań, które można podzielić na trzy grupy.
- I grupa zawiera zadania zamknięte. Do każdego z nich podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna.
- II grupa zawiera zadania otwarte krótkiej odpowiedzi, w tym zadania z kodowaną odpowiedzią, czyli takie do których odpowiedzi udziela się przez wpisanie żądanych cyfr otrzymanego wyniku do odpowiedniej tabeli. Ocenie podlega tylko zakodowana odpowiedź!
- III grupa zawiera zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi. Rozwiązując zadania z tej grupy, maturzysta w szczególności ma wykazać się umiejętnością rozumowania oraz dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków.
Maksymalna liczba punktów, którą można uzyskać na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym, to 50. Co ważne, każdy zdający otrzyma przed egzaminem kartę wzorów matematycznych, z której będzie mógł skorzystać podczas matury.

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym 2022. Zagadnienia egzaminacyjne
Rozszerzona matura z matematyki obejmuje zdecydowanie szerszy zakres materiału niż podstawowa. Niestety program realizowany w szkołach średnich nie obejmuje większości z nich. Dlatego do egzaminu z matematyki na poziomie zaawansowanym należy przygotować się na własną rękę, podczas zająć organizowanych w szkole lub na korepetycjach. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia, które co roku pojawiają się na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym. Są to:
- liczby rzeczywiste
- wyrażenia algebraiczne
- równania i nierówności
- funkcje
- ciągi
- planimetria
- geometria na płaszczyźnie kartezjańskiej
- stereometria
- elementy statystyki opisowej
- teoria prawdopodobieństwa i kombinatoryka
- rachunek różniczkowy
Jeśli chcesz sprawdzić, jakie zagadnienia należy sobie przyswoić przystępując do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym, kliknij w zamieszczony Aneks do Informatora o egzaminie maturalnym z matematyki obowiązujący w roku szkolnym 2021/2022, w którym znajdziesz bardzo szczegółowo opisane zagadnienia.
Matura 2022. Matematyka na poziomie rozszerzonym. Co uległo zmianie?
W tym roku na maturzystów piszących egzamin dojrzałości z matematyki na poziomie rozszerzonym czeka kilka zmian. Ze względów pandemicznych oraz zdalnego nauczania, postanowiono ograniczyć listę zagadnień, których znajomość jest niezbędna do uzyskania dobrego wyniku na egzaminie. W 2022 roku nie będzie:
- równań wielomianowych
- ciągów rekurencyjnych
- wykresów funkcji logarytmicznych
- nierówności trygonometrycznych
- określania jaką figurą jest przekrój ostrosłupa
- określania jaką figura jest przekrój sfery
- interpretacji graficznej nierówności z dwiema niewiadomymi
- jednokładności potrzebnej do znajdowania obrazów figur geometrycznych
- równań ogólnych prostych do stwierdzania prostopadłości i równoległości w geometrii
Matura 2022: Arkusze maturalne CKE z matematyki na poziomie rozszerzonym 2019, 2020, 2021
Poniżej przedstawiamy opracowane przez nas arkusze CKE z matematyki na poziomie rozszerzonym 2021, 2020, 2019, w których znajdują się zarówno polecenia, jak i zaproponowane przez naszych ekspertów odpowiedzi do wszystkich zadań. Pomogą one zaznajomić się z formą egzaminu, lecz także przećwiczyć często pojawiające się typy zadań.
Matura 2022. Co robić dzień przed egzaminem?
Czy dzień przed maturą warto zakuwać? Zdecydowanie nie! Dzień przed egzaminem maturalnym należy całkowicie odłożyć materiały dydaktyczne i skupić się na odpoczynku albo oddać się ulubionej rozrywce. W tym celu idealnie sprawdzą się spacery na świeżym powietrzu, słuchanie ulubionej muzyki, obejrzenie ciekawego filmu, uprawianie sportu (ale niezbyt intensywnie), ćwiczenia relaksacyjne i medytacja. Ponadto warto zadbać o lekką kolację.
Przed samym egzaminem powinniśmy zadbać o to, żeby się wyspać. Jak radzić sobie ze stresem gdy przeszkadza nam zasnąć? Trzeba znaleźć na to swój sposób: poczytać książkę, włączyć relaksującą muzykę, wziąć ciepłą kąpiel, napić się ciepłego mleka lub naparu ziołowego. A co w dniu matury? W dniu egzaminu nie można zapomnieć o zjedzeniu porządnego śniadania. Posiłek powinien być lekkostrawny i jednocześnie sycący. Co zjeść na śniadanie przed maturą? Uczniowie nie mogą zapomnieć o warzywach i owocach, które zawierają spore ilości potasu, żelaza i magnezu, będące doskonałym paliwem dla naszego mózgu. Ponadto podstawą diety powinny być także produkty pełnoziarniste, na przykład ciemne pieczywo, makarony czy kasze. Nie należy zapominać również o odpowiednim nawodnieniu, które poprawia prace mózgu.
Powodzenia na maturze!
Czytaj również:
Zobacz także: