Reklama

Reklama

Wyniki badań nad skutecznością amantadyny. Minister zdrowia zabrał głos

Adam Niedzielski poinformował, że wyniki badań klinicznych nie potwierdzają skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19. - Próby są za małe, a wyniki nie różnicują w tak wyraźny sposób grupy placebo od grupy, która bierze lek - powiedział minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia był pytany podczas konferencji o leczenie COVID-19 i badania skuteczności amantadyny. - Badania nad amantadyną zostały zlecone - przyznał.

- Jesteśmy w takiej sytuacji epidemicznej, że nie ma pacjentów aż tak dużo, żeby te badania prowadzić, bo te badania były zlecane na początku roku, kiedy dzienne liczby zakażeń przekraczały 10 tysięcy i więcej chorych - mówił Niedzielski. Przyznał, że badanie cały czas trwa, ale w związku z brakiem pacjentów nie można liczyć, że jego wyniki będą szybko.

"To nie jest argument"

Niedzielski przekazał też, że została przeprowadzana analiza wstępna, która dotyczyła osób dotkniętych chorobą Parkinsona stosujących amantadynę, która jest podawana przy tej chorobie. 

Reklama

- Tam rzeczywiście nie zauważyliśmy dużej liczby zakażeń, ale to nie jest argument potwierdzający skuteczność leku, to jest argument, który mówi, że warto się zastanowić i pogłębić tę analizę - powiedział.

- Tę analizę staraliśmy się pogłębić w kolejnym badaniu i pierwsze wyniki, bo część pacjentów została przebadana, nie dają żadnych konkretnych informacji polegających na tym, że można jednoznacznie stwierdzić, czy to jest skuteczne, czy to jest nieskuteczne. Próby są za małe, a wyniki nie różnicują w tak wyraźny sposób grup placebo od grupy, która bierze lek - mówił Niedzielski. - Pod tym kątem wyniki klinicznych badań nie potwierdzają skuteczności tego leku - dodał

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje