Reklama

Reklama

Stan epidemii powróci? Waldemar Kraska odpowiada

- Nie ma planów przywrócenia stanu epidemii - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył jednak, że podczas zebrań sztabu kryzysowego taka ewentualność także jest poruszana.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany o aktualną sytuację pandemiczną podkreślił, że "w tej chwili nie ma planów przywrócenia stanu epidemii".

Wiceszef resortu zdrowia przekazał, że obserwujemy wzrost dziennych zakażeń. - Nie są to może duże liczby, ale procentowo widzimy, że to jest spory wzrost - powiedział, dodając, że jest to nawet wzrost o 90 proc., porównując dane tydzień do tygodnia.

Wzrost zakażeń w okresie letnim

Kraska wyjaśnił, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego teraz - w okresie letnim - następuje wzrost zakażeń. Choć według niego jedną z głównych przyczyn mogą być nowe podwarianty SARS-CoV-2.

Reklama

- Wszystkie warianty, które mutują, starają się być bardziej zakaźne. To jest ich naturalna obrona, żeby przetrwać w danym środowisku. Tak samo ten wariant BA.4 i BA.5 charakteryzuje się tym, że dość szybko w bliskim kontakcie możemy się nim zarazić. Dobrą wiadomością jest to, że nie powoduje tak dolegliwych objawów klinicznych jak poprzednie mutacje - tłumaczył.

Wiceminister, dopytywany o środki ostrożności, ocenił, że choć w ostatnich tygodniach czy miesiącach COVID-19 zniknął z naszego myślenia, to powinniśmy być ostrożni.

"Szczepienia powinno się kontynuować"

Podkreślił, że metody, które były stosowane na początku pandemii - noszenie maseczek, dezynfekcja, utrzymywanie dystansu - powinny być cały czas stosowane, szczególnie przez osoby z grup ryzyka.

- Będziemy starali się nie narzucać ostrych restrykcji, tylko właśnie zalecać pewnym grupom społecznym, aby stosować się do naszych zaleceń. (...) Powinniśmy w sposób czysto naukowy i profesjonalny przekonywać i tłumaczyć, jakie są z tego korzyści. Nie nakazywać, ale przekonywać - wyjaśnił.

Dodał, że na pewno szczepienia powinny być kontynuowane, ponieważ "jest to jedyna, bardzo skuteczna broń w walce z koronawirusem", co pokazała poprzednia fala pandemii.

Przypomniał, że we wrześniu mają być dostępne szczepionki działająca na nowe subwarianty. Nad ich produkcją pracują dwie firmy - Moderna i Pfizer.

- Z takich nieoficjalnych informacji, które mamy z Europejskiej Agencji Leków, ta dawka przypominająca będzie dedykowana dla osób powyżej 18. roku życia - powiedział Kraska.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy