Reklama

Reklama

Trzecia dawka szczepionki a Omikron. Nowe badania z Izraela

Podanie dawki przypominającej szczepionki Comirnaty wykazuje stukrotny wzrost skuteczności neutralizacji wariantu Omikron - wynika z izraelskich badań, udostępnionych przez Grzegorza Cessaka, prezesa urzędu rejestracji leków.

Przytaczane rezultaty to wstępne wyniki badań, nieopublikowane jeszcze w czasopiśmie naukowym. Wynika z nich, że przy podaniu dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech skuteczność neutralizacji wariantu Omikron wzrasta stukrotnie. 

Jak zaznaczył Cessak, czas trwania ochrony po trzeciej dawce nie został jeszcze zbadany.

Szczepionka Comirnaty jest w Polsce stosowana u dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat, od 16 grudnia będzie ją można także podawać dzieciom w wieku 5-11 lat. 

Omikron a szczepionki. Jaka ochrona?

Badania na temat skuteczności szczepionek wobec wariantu Omikron przeprowadził także największy afrykański ubezpieczyciel Discovery Health. Wynika z nich, że przyjęcie całego cyklu szczepień preparatem Pfizer/BioNTech, które dawało 90 proc. zabezpieczenia przeciw zakażeniu koronawirusem w oryginalnym wariancie, przeciw Omikronowi jest skuteczne w 33 proc.

Reklama

Pełny cykl szczepień wciąż daje jednak 70-procentowe zabezpieczenie przed ciężkim przebiegiem choroby po Omikronie, które utrzymuje się w grupach wysokiego ryzyka, chociaż wydaje się spadać u 60-, a jeszcze bardziej u 70-latków. Wcześniej bezpieczeństwo przed hospitalizacją szacowano na 95 proc., a sześć miesięcy po szczepieniu na 85 proc. Więcej TUTAJ.

Reklama

Reklama

Reklama