Reklama

Reklama

Portugalia ogłosi stan klęski żywiołowej z powodu pandemii

W związku z nasilającą się epidemią COVID-19 premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział w czwartek wieczorem ogłoszenie w kraju stanu klęski żywiołowej. W ramach nowych restrykcji, które wejdą w życie 1 grudnia, do przylotów do Portugalii upoważnione będą tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2.

Premier sprecyzował, że złamanie zasady dotyczącej przylotów będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera, który przybył do Portugalii bez ważnego testu.

Premier zaleca pracę zdalną

Szef rządu wyjaśnił, że w związku z nadejściem piątej w tym kraju fali COVID-19 konieczne jest ograniczenie interakcji społecznych w okresie poprzedzającym okres bożonarodzeniowy, a także w pierwszych dniach stycznia 2022 r.

Costa zalecił, aby w okresie przedświątecznym spotykać się z innymi osobami w miejscach publicznych po wcześniejszym wykonaniu testów potwierdzających brak COVID-19.

Reklama

Premier wezwał pracodawców, aby w miarę możliwości od 1 grudnia kierowali załogę na pracę zdalną. Potwierdził też, że w pierwszym tygodniu 2022 r. telepraca będzie obowiązkowa w całym kraju, a szkoły będą zamknięte między 1 a 10 stycznia i przejdą na system zdalnego nauczania.

Miejsca tylko dla zaszczepionych

Do portugalskich restauracji, sal gimnastycznych oraz hoteli wpuszczane będą osoby tylko na podstawie paszportu COVID-19.

Z kolei do wejścia na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora dopuszczone zostaną tylko osoby, które posiadają aktualny negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

W ciągu ostatniej doby w Portugalii wykryto największą od lipca liczbę nowych infekcji - 3150. Zmarło 15 osób chorych na COVID-19.

Reklama

Reklama

Reklama