Reklama

Hiszpania: Rodziny mogą stracić opiekę nad seniorami w przypadku odmowy ich zaszczepienia

Członkowie rodzin osób starszych odmawiający poddania ich szczepieniom "powinni liczyć się z możliwością utraty prawa do opieki" nad tymi seniorami - zapowiedział Norberto Sotomayor z regionalnej prokuratury w Sewilli.

Podczas wtorkowej rozmowy z hiszpańskimi mediami przedstawiciel prokuratury stwierdził, że jego ostrzeżenie wynika z przypadku rodziny, która zakazała szczepienia sędziwego członka familii przebywającego w jednym z domów spokojnej starości w prowincji Sewilla. Dodał, że spodziewa się kolejnych takich przypadków.

"Jeśli nie ma przeciwwskazań dla seniora do poddania go szczepieniom, rodzina nie może odmówić (...). W przypadku opiekunów istnieje bowiem zasada, że troszczą się oni o zdrowie osoby sobie powierzonej" - stwierdził Sotomayor.

Niechętni do szczepień

Badania przeprowadzane w Hiszpanii dowodzą, że wciąż większość obywateli tego kraju nie zamierza się szczepić przeciwko COVID-19. Na początku grudnia deklaracje chęci szczepienia się składało niewiele ponad 30 proc. Hiszpanów.

Reklama

Według części hiszpańskich komentatorów w sytuacji nasilania się epidemii COVID-19 oraz masowego odmawiania przyjęcia szczepionki rząd może zastosować ustawę z 1986 roku, która upoważnia władze do nakazywania obywatelom konieczności szczepień. Rząd Hiszpanii skorzystał z niej tylko raz, w 2010 roku, kiedy nakazał szczepienia ponad 30 uczniów szkoły w Grenadzie, w której wystąpiły przypadki odry.

Choć, jak deklaruje rząd Pedra Sancheza, rozpoczęte w niedzielę szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne, ale jednocześnie centrolewicowy gabinet zlecił przygotowanie rejestru osób, które odmówią przyjęcia szczepionki.

Wprowadzona 21 grudnia do ogólnokrajowej strategii szczepień konieczność utworzenia takiego spisu przewiduje, że obywatele odmawiający udziału w szczepieniach będą musieli podać władzom sanitarnym powód swojej odmowy.

---------------------------------------

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link: GRAM o duże pieniądze już teraz!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy