Reklama

Reklama

Dr Fauci: Ponad 99 proc. nowych zgonów na COVID-19 to osoby niezaszczepione

Czołowy amerykański ekspert od chorób zakaźnych dr Anthony Fauci poinformował, że 99,2 proc. wszystkich nowych zgonów na COVID-19 to osoby niezaszczepione. Jego wypowiedź przekazała stacja telewizyjna NBC.

- To naprawdę przykre i tragiczne, że większości (tych śmierci - red.) można było uniknąć, zapobiec im - oświadczył Fauci.

Lekarz ubolewał nad faktem, że niektórzy ludzie nie chcą się szczepić z pobudek ideologicznych. Zauważył, że państwo "ma narzędzia, by przeciwdziałać" pandemii. - Dlatego apeluję, by odłożyć na bok wszystkie różnice i zdać sobie sprawę, że wspólnym wrogiem jest wirus - powiedział.

W Stanach Zjednoczonych zanotowano już 605 tys. zgonów związanych z koronawirusem. To najwięcej spośród wszystkich państw na świecie.

W szpitalach głównie niezaszczepieni

Z kolei dane z Holandii pokazują, że do szpitali z COVID-19 trafiają głównie niezaszczepieni pacjenci. Reporterzy dziennika "Algemeen Dagblad" potwierdzili to w największych szpitalach Niderlandów.

Spośród 374 pacjentów przyjętych z koronawirusem od 1 marca w Erasmus Medical Centers, żaden nie był w pełni zaszczepiony - poinformował "AD" rzecznik szpitala w Rotterdamie.

Reklama

Podobnie jest na południu kraju (Tilburg) oraz w jego północnej części (Groningen). - Zdarzają się chorzy na COVID-19, którzy odmówili zaszczepienia, albowiem nie wierzyli w pandemię - powiedział dziennikowi mikrobiolog Jean-Luc Murk ze szpitala w Tilburgu.

Zdarza się, że osoba zaszczepiona przeciwko Covid-19 trafia do szpitala. Zdaniem mikrobiologa Angreasa Vossa jest to nieuniknione. - Czasami reakcja organizmu na przyjcie preparatu jest opóźniona do tego każdy układ odpornościowy jest inny - zauważył Voss.

Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Amsterdamie (UMC) informuje o kilku takich przypadkach. - Byli to pacjenci, którzy właśnie niedawno przyjęli drugą dawkę preparatu, więc ochrona nie była jeszcze w pełni zgodna ze standardami - powiedział "AD" rzecznik szpitala.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje