Reklama

Reklama

Wojciech Burszta nie żyje. Profesor zmarł po ciężkiej chorobie

W wieku 64 lat zmarł prof. Wojciech Burszta. Kulturoznawca, krytyk kultury, eseista i antropolog odszedł 5 lutego po ciężkiej chorobie. Naukowiec był autorem kilkunastu książek i ponad 300 artykułów poświęconych kulturze współczesnej.

O śmierci prof. Wojciecha Burszty poinformowali w sobotę w mediach społecznościowych dr hab. Krzysztof Jaskułowski i prof. Waldemar Kuligowski.

Reklama

Prof. Wojciech Burszta urodził się 22 marca 1957. Był uznanym antropologiem i kulturoznawcą, eseistą i krytykiem kultury. Interesował się teorią i praktyką współczesnej kultury, w tym popkultury i popnacjonalizmu.

Prof. Burszta studiował etnografię na UAM w Poznaniu, w 1984 roku obronił doktorat z etnologii, w 1993 roku habilitował się w zakresie socjologii - przypomina w swoim wpisie w mediach społecznościowych prof. Kuligowski.

Pracował w Instytucie Nauk Humanistycznych Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Wcześniej, w latach 1984-2003 związany był z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, gdzie stworzył Zakład Studiów nad Kulturą Współczesną.

Odznaczony przez prezydenta

Prof. Burszta podejmował badania z kręgu antropologii współczesności i kulturoznawstwa, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki mitu i symbolu, a także zjawiskami kontestacji i anarchii w społeczeństwach liberalnych.

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu SWPS, naukowiec był autorem kilkunastu książek i ponad 300 artykułów poświęconych kulturze współczesnej. Zasiadał w radach naukowych wielu czasopism krajowych i międzynarodowych, m.in. "Kultura i Historia", "Autoportret" i "Contradictions".

W roku 2014 otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złoty Krzyż Zasługi, nadany przez prezydenta RP.Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama