Reklama

Reklama

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem. Głosowało na niego 9 osób

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem miejscowości Piaski. To część Bobrówki na Podlasiu, skąd pochodzi. Duchowny zamieszkał tam po opuszczeniu diecezji gdańskiej.

Abp senior Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak pod koniec marca zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Duchowni otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie. Zostali także zobligowani do wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa.

Głódź w kwietniu opuścił diecezję gdańską i przeniósł się na rodzinne Podlasie. Zamieszkał w Bobrówce - gdzie przyszedł na świat.

Reklama

W połowie czerwca odbyły się wybory uzupełniające sołtysów miejscowości Mociesze i sołectwa Piaski (to część Bobrówki w gminie Jaświły). Na sołtysa w Mocieszach wybrano Krzysztofa Kolendo. Były one następstwem śmierci wieloletniego sołtysa wsi Mociesze Edwarda Skiścima oraz rezygnacji Edwarda Klisz sołtysa Piasek.

Głódź sołtysem

W Piaskach wygrał... abp Sławoj Leszek Głódź. Zastępca wójta Jaświł Marek Jarosz wyjaśnił "Kurierowi Porannemu", że duchowny miał prawo kandydować. Zgodził się na pełnienie funkcji.

W sołectwie Piaski uprawnionych do głosowania jest 36 osób. Na zebraniu pojawiło się 9. Zagłosowali jednomyślnie.

- Będziemy mieli pierwszego sołtysa wśród arcybiskupów i pierwszego arcybiskupa wśród sołtysów - podkreślił Jarosz.

W wykazie sołtysów w gminie podano adres zamieszkania abpa Głódzia. Nie udostępnił on jednak telefonu ani maila. Na 29 czerwca zaplanowano sesję rady gminy. Duchowny zapewne zadebiutuje na niej w nowej roli.

Stracił honorowe obywatelstwo

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia Rada Miasta Białystok odebrała tytuł honorowego obywatela miasta arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi.

Jak poinformował prezydent tego miasta Tadeusz Truskolaski, za uchwałą w tej sprawie głosowało 21 radnych, siedmioro radnych Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. Była to inicjatywa radnych Koalicji Obywatelskiej.

Sławoj Leszek Głódź był czwartym w kolejności honorowym obywatelem Białegostoku, wyróżniony został w ten sposób w październiku 1995 roku jako ówczesny katolicki biskup polowy wojska polskiego. Tytuły przed nim otrzymali Józef Piłsudski, Lech Wałęsa i - pochodzący z Białegostoku - ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy