Reklama

Reklama

Krosno: Pomnik na cmentarzu żołnierzy radzieckich oblany czerwoną farbą

Nieznani sprawcy oblali czerwoną farbą pomnik poświęcony żołnierzom ZSRR w Krośnie (woj. podkarpackie). Obelisk stoi na cmentarzu radzieckich wojskowych, którzy w II wojnie światowej zginęli w walkach na okolicznych ziemiach. Sprawą zajęła się policja.

Czerwoną farbę wylaną na krośnieński obelisk zauważono w środę. Jak informuje portal Krosno24.pl, policja poszukuje sprawców dewastacji. 

Pomnik i otaczający go cmentarz żołnierzy radzieckich znajdują się w centrum miasta, nieopodal rynku. Statua powstała w 1945 roku i upamiętnia wojskowych ZSRR, którzy brali udział w walkach o Krosno podczas II wojny światowej.

Krosno. Pomnik żołnierzy radzieckich oblany farbą. Teren objęty jest ochroną konserwatorską

Na tablicy oblanej farbą widnieje napis w dwóch językach - polskim i rosyjskim: "Cześć i chwała bohaterom Armii Radzieckiej poległym w latach 1944-1945 w walce z hitlerowskim okupantem o wyzwolenie naszej ojczyzny. Społeczeństwo ziemi krośnieńskiej".

Reklama

Na pomniku są również symbole gwiazdy, używane przez Związek Radziecki i współczesną Rosję. Wokół znajdują się 43 groby radzieckich żołnierzy. 

Jak przypomina lokalny serwis, teren cmentarza objęty jest ochroną konserwatorską, dlatego nie podlega zapisom ustawy dekomunizacyjnej sprzed sześciu lat. Za stan obelisku oraz nekropolii odpowiedzialne są władze miasta. Poprzednio pomnik dewastowany był w 2018 roku, a wcześniej - w 2014.

Ambasador Rosji oblany farbą, "odwet" na budynku ambasady RP w Moskwie

9 maja ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został oblany czerwoną substancją, gdy chciał złożyć kwiaty na warszawskim Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.

Natomiast w środę trzy osoby wylały farbę w tym samym kolorze na budynek polskiej ambasady w Moskwie. - To akt chuligański. Liczymy na zidentyfikowanie sprawców - komentował w Polsat News rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy