Lawina interwencji. Policja apeluje do grzybiarzy
Sezon na grzybobranie trwa w najlepsze, co zauważyły lokalne komendy policji. Do komisariatów lawinowo spływają zgłoszenia o zaginięciach, a na tym tle rekordowa okazała się jednostka z Przysuchy. Tamtejsi funkcjonariusze w ciągu miesiąca interweniowali aż 10 razy. W sieci pojawił się apel policji do osób wybierających się do lasu.

Październik to idealny miesiąc na obfite zbiory w polskich lasach. Grzybobranie z każdym rokiem nabiera coraz większej popularności nie tylko wśród osób starszych, ale i tych młodszych miłośników przyrody. Jednak wyjście do lasu często okazuje się niebezpieczne, zwłaszcza dla tych, którzy nie znają terenu.
To powoduje, że policjanci podejmują liczne interwencje w poszukiwaniach zaginionych osób. Policja wydała w tej sprawie komunikat.
Grzybobranie. Coraz więcej zaginięć w lasach
"Tylko w ciągu ostatnich 30 dni funkcjonariusze uczestniczyli w 10 interwencjach dotyczących zagubień w lesie osób, które wybrały się na grzybobranie" - zaalarmowali w komunikacie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Przysusze (woj. mazowieckie - red).
Jak wskazali, dzięki szybkiej interwencji wszystkie osoby zaginione udało się odnaleźć. Najstarsza z nich miała 89 lat.
"Niestety nie zawsze każdy jest dobrze przygotowany i nie każdy jest świadomy tego, jak szybko można stracić orientację w lesie" - czytamy w opublikowanej nocie.
Policja apeluje do grzybiarzy. "To może zapobiec tragedii"
W związku z licznymi zaginięciami policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą zapobiec tragedii. Co zrobić w pierwszej kolejności, zanim wyruszy się do lasu?
Pierwszą podstawową zasadą jest poinformowanie bliskich o swoich planach. W tym należy podać przybliżoną godzinę powrotu oraz dokładny adres miejsca, do którego się zmierza. Dodatkowo policjanci sugerują, by unikać indywidualnych zbiorów - grzybobranie w kilka osób zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na wzajemne pilnowanie się.
Niezbędny jest oczywiście telefon komórkowy, który w sytuacji zaginięcia wskaże drogę powrotną oraz umożliwi kontakt z bliskimi. Policja zwróciła również uwagę na dzieci oraz osoby starsze, które wymagają dodatkowej opieki. "Warto rozważyć wyposażenie dzieci i seniorów w opaski lub zegarki z funkcją GPS" - sugeruje policja.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!