Matura 2023 w dwóch formułach. Jak będzie wyglądał egzamin z matematyki?
Już w maju uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych zmierzą się z egzaminem dojrzałości. Kiedy przypada matura z matematyki 2023 i jak będzie wyglądała? Co zmieni się w nowej formule egzaminu?

Tegoroczne matury rozpoczną się za dwa tygodnie. Pierwszym egzaminem, z jakim będą musieli zmierzyć się uczniowie, będzie ten z języka polskiego. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy z języków obcych, matematyki oraz wybranych przedmiotów dodatkowych.
Spis treści:
Matura z matematyki 2023 - data
W tym roku egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym odbędzie się w poniedziałek 8 maja 2023 r. o godzinie 9.00. Na rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie będą mieli 180 minut.
Matura z matematyki w formule 2023 - jak będzie wyglądała?
Wielu tegorocznych maturzystów obawia się zmiany znanej im z ubiegłych lat formuły egzaminu. Do matury w formule 2023 podejdą absolwenci 4-letnich liceów ogólnokształcących kończący naukę w roku szkolnym 2022/2023 oraz uczniowie innych szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli je w poprzednich latach, lecz nie zdali matury (lub nie przystąpili do niej).
CKE informuje, że oprócz wydłużenia czasu egzaminu o 10 minut względem ubiegłych lat, zmodyfikowano rodzaj i formę zadań. Na maturze z matematyki będzie więcej zadań zamkniętych oraz zadań wielokrotnego wyboru. Pojawi się natomiast mniej zadań otwartych.
Na tegorocznym egzaminie maturalnym z matematyki w formule 2023 na poziomie podstawowym zrezygnowano z zagadnień dotyczących brył obrotowych czy wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich. Uczniowie będą mogli korzystać ze wzorów matematycznych, jednak ich spis jest inny niż w ubiegłych latach. Przygotowując się do egzaminu warto sprawdzić nowe wytyczne.
Kto zdaje egzamin maturalny z matematyki w formule 2015?
Do matury z matematyki w starej formule podejdą uczniowie 4-letnich techników kończący naukę w tym roku szkolnym oraz wszystkich innych szkół ponadpodstawowych, którzy otrzymali dyplom ukończenia szkoły, lecz nie zdali matury w ubiegłych latach. Uczniowie 5-letnich techników będą przystępowali do "nowej matury" od przyszłego roku szkolnego.
Matura z matematyki - wytyczne
Na egzaminie pojawią się zadania oparte o aktualną podstawę programową i - jak podaje Ministerstwo Edukacji - odchudzone o ok. 25 proc. Matura z matematyki na poziomie podstawowym jest przedmiotem obowiązkowym, co oznacza, że podchodzą do niej wszyscy maturzyści. Aby ją zdać, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów.
Najnowsze informacje dotyczące matury 2023 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym - kliknij!
Czytaj również:
Zobacz także: