Reklama

Reklama

"Potężny najazd na Zakopane". Bójki, tańce i interwencje policji

Pierwszy weekend w Zakopanem po poluzowaniu obostrzeń przyniósł awantury w hotelach i pensjonatach, bójki uliczne oraz spontaniczne tańce na Krupówkach. W mieście wypoczywać może nawet 20 tys. osób, policja mówi o "potężnym najeździe".

- Podobnie jak wczoraj, dziś zakopiańskie Krupówki przeżywają prawdziwe oblężenie. Interweniuje policja. Turyści urządzili sobie spontaniczną zabawę, tańce i śpiewy - przekazała w sobotę wieczorem reporterka Polsat News Klaudia Syrek. 

- Mnóstwo turystów, ponad 20 tys. osób pojawiło się w ten weekend w Zakopanem. Po zakończeniu skoków narciarskich dużo osób wyszło na ulice. Rozmawiamy, pouczamy, nakładamy mandaty. Funkcjonariusze podejmują interwencje. Do rana będziemy zwracać uwagę na osoby nietrzeźwe, która mogą być narażone na niebezpieczeństwo podczas mroźnej nocy - powiedział mł. insp. Sebastian Gleń z małopolskiej policji. 

Reklama

- Podczas sobotniego konkursu w okolicach Wielkiej Krokwi policja wylegitymowała 112 osób, nałożyła 36 mandatów, głównie za brak maseczek i skierowała 15 wniosków o ukaranie do sądu - przekazał rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

- Noc z piątku na sobotę dla zakopiańskich policjantów była bardzo ciężka. Mieliśmy mnóstwo interwencji związanych z najazdem turystów. Zaangażowane były wszystkie patrole. Minionej nocy w Zakopanem było bardzo dużo nietrzeźwych osób, a niektórych trzeba było zbierać wprost z ulicy, żeby nie zamarzli. W ciągu doby wylegitymowaliśmy 156 osób i podjęliśmy 60 interwencji. Zatrzymana została jedną osoba z narkotykami - podał rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Do nietypowego zdarzenia doszło na Krupówkach, gdzie w piątek około godz. 22 tłum kilkudziesięciu osób zaczął śpiewać i tańczyć. Na widok policji część z bawiących się osób rozbiegła się, na niektórych zostały nałożone mandaty w związku ze gromadzeniem się i za brak maseczek. Policja pilnowała także porządku na stokach narciarskich. 

Z kolei na jednej z zakopiańskich stacji benzynowych nietrzeźwy klient zdemolował sklep. Policja ścigała także kierowcę, który nie zatrzymał się do kontroli. Inne zgłoszenie dotyczyło bójki na ulicy, w której miało uczestniczyć około 10 osób. 

Droga do Zakopanego

Jak informuje policja, od rana ruch na zakopiance jest wzmożony. Korki tworzą się w miejscach newralgicznych: przed wjazdem na dwupasmowy odcinek nowej zakopianki w Skomielnej Białej oraz między Rdzawką a skrzyżowaniem ze światłami w Klikuszowej.

W Naprawie doszło do kolizji - samochód osobowy najechał na inne auto, ale ruch w tym miejscu odbywa się w obu kierunkach - podała policja.

Dyżurny Punktu Informacji Drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad poinformował, że droga miejscami jest pokryta błotem pośniegowym.

Tatrzańskie szlaki

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają o przestrzeganiu zasad sanitarnych związanych z pandemią. Należy zachować dystans co najmniej 1,5 m od innych. Trzeba także unikać gromadzenia się na szlakach i w strefach wypoczynkowych. Warto pamiętać, że szlaki i infrastruktura turystyczna nie są dezynfekowane.

- Wędrując po górach w zimie, trzeba mieć ze sobą to podstawowe wyposażenie: raki, czekan i lawinowe ABC - przypomina dyrektor TPN  Szymon Ziobrowski i podkreśla, jak ważne jest, by obserwować prognozy pogody. 

Według niego dzięki wzmożeniu ruchu turystycznego po złagodzeniu obostrzeń zyska zakopane i całe Podhale. - Podhale nie żyje z nowych technologii tylko właśnie z ruchu turystycznego, więc to daje ludziom, właścicielom pensjonatów możliwość zarabiania - stwierdził Ziobrowski. 

- Ta sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia w grudniu i styczniu, na pewno wpłynęła na zasobność portfeli właścicieli pensjonatów, restauracji, ale miejmy nadzieje, że to jednak się odwróci. Mamy weekendy, mamy ich jeszcze kilka, jak nie kilkanaście i myślę, że jednak turyści z uwagi na śnieg i Tatry będą przyjeżdżać również w tygodniu - dodał Ziobrowski.

Najazd turystów na Zakopane jest związany z poluzowaniem obostrzeń. Dodatkowo na ten weekend nałożyły się walentynki i konkurs skoków na Wielkiej Krokwi. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy