Reklama

Reklama

Namalował najsłynniejszy obraz Jezusa. Jego grób popadł w ruinę

Adolf Hyła, twórca najsłynniejszego obrazu Jezusa Miłosiernego - "Jezu ufam Tobie" jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Artysta zmarł w Krakowie 24 grudnia 1965 roku. Jego grób wymaga pilnego remontu. Stowarzyszenie imienia artysty założyła zbiórkę na ten cel.

Obraz "Jezu ufam Tobie" autorstwa Adolfa Hyły znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Artysta namalował go w 1942 roku. Wizerunek Jezusa został rozpowszechniony na całym świecie. Kopie obrazów trafiły do kościołów w całej Polsce. 

Adolf Hyła urodził się w 1897 roku. Malarstwem interesował się od najmłodszych lat. Jego twórczość zauważył hrabia Leonard Mieroszewski, który otoczył go mecenatem i dzięki temu rozpoczął naukę w pracowni Jacka Malczewskiego. Hyła wstąpił do zakonu jezuitów. 

Adolf Hyła. Zbiórka na renowację grobu

Adolf Hyła zmarł 24 grudnia 1965 roku w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Przez niemal 60 lat grób artysty popadł w ruinę. Grób ma popękaną płytę, renowacji wymaga również tablica z nazwiskami zmarłych. 

Reklama

Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły założyło zbiórkę, której celem jest uzbieranie 20 tys. zł na renowację miejsca pochówku

Reklama

Reklama

Reklama