Reklama

Reklama

Paszport Polityki 2013: Dziennikarz Faktów INTERIA.PL Ziemowit Szczerek wśród nominowanych

Dziennikarz Faktów INTERIA.PL Ziemowit Szczerek został nominowany do nagrody Paszport Polityki 2013 w kategorii literatura za książkę "Przyjdzie Mordor i nas zje" wydaną przez wydawnictwo "Ha!art".

- To dla mnie bardzo duże wyróżnienie i powód do dumy. Cieszę się, że tak względnie niszowy temat jak wschód Europy, którym mogę zajmować się w INTERIA.PL na co dzień, został dostrzeżony - mówi w rozmowie z nami Ziemowit, który w tym tygodniu przebywa w Kijowie, gdzie dla INTERIA.PL relacjonuje wydarzenia z Majdanu Niepodległości.

Reklama

Według prof. Przemysława Czaplińskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu autor "Przyjdzie Mordor i nas zje" "zasłużył na Paszport Polityki, ponieważ już wie, że żadna podróż - zwłaszcza na Wschód - nie jest niewinna" - czytamy na stronie tygodnika "Polityka", który przyznaje te prestiżową nagrodę od 1993 roku.

Książka "Przyjdzie Mordor i nas zje" opowiada historię młodego Polaka, który jeździ po Ukrainie od Lwowa po Odessę i w tym krajobrazie snuje wizje na temat polsko-ukraińskich relacji. Sam autor wielokrotnie podróżował po Ukrainie.

"Wyciągają pomocną dłoń polscy intelektualiści, ale z mankietu wylewa się protekcjonalizm. Nie zawsze jest wypowiadany wprost, a jednak wyczuwalny. Jedna z bohaterek książki mówi, że Polacy dlatego tak tłumnie jeżdżą na Ukrainę, bo to jedyny kraj, który nas jakoś podziwia" - tak o relacjach polsko-ukraińskich mówił Ziemowit w rozmowie z Janem Bińczyckim z "Ha!artu" w kwietniu tego roku.

"Gdzie indziej jesteśmy kopanymi, bitymi, lekceważonymi Polaczkami, a tam możemy się spełnić. Ale w stolicy już jest inaczej - politycy w Kijowie raczej mają gdzieś Polskę - chcą się dogadywać z Zachodem bez jej udziału. Więc nawet ta 'wyższość' jest wirtualna" - dodał.

W tym roku ukazała się także druga książka Szczerka "Rzeczpospolita zwycięska" przedstawiająca alternatywną historię naszego kraju, w której Polska wygrywa II wojnę światową i zostaje nuklearnym mocarstwem.

Ziemowit Szczerek (ur. 1978) od wielu lat jest dziennikarzem Faktów INTERIA.PL, gdzie między innymi prowadzi raport poświęcony tematyce Europy Środkowo-Wschodniej.

Oprócz Ziemowita w kategorii literatura nominowani zostali Małgorzata Rejmer i Piotr Orbitowski.

Dowiedz się więcej na temat: Ziemowit Szczerek | Przyjdzie Mordor i nas zje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy