Targi z kombajnem
Firmy prezentujące sprzęt rolniczy zamówiły duże powierzchnie, by podczas tegorocznych Pałuckich Targów Rolnych zaprezentować pokaźną ofertę. Po raz pierwszy nad Jeziorem Czaplem w Żninie pojawią się kombajny.
Wystawa trzody chlewnej też zapowiada się ciekawie - będzie drugą w Polsce pod względem liczby zwierząt, największą natomiast wystawą regionalną. Tegoroczne, dwunaste Pałuckie Targi Rolne odbędą się 23 i 24 sierpnia.
Patronat honorowy nad XII Pałuckimi Targami Rolnymi objęli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski.
Organizatorzy Pałuckich Targów Rolnych, które odbędą się w Żninie po raz dwunasty, spodziewają się od 150 do 200 wystawców z całej Polski.
Dotychczas wpłynęło ponad 100 zgłoszeń. Kolejne cały czas napływają. Atrakcyjnie zapowiada się wystawa maszyn i urządzeń rolniczych. Firmy takie jak Inter-Vax, Altman, Agromet, Mark-Rol, Chemirol, Raiffeisen Agro-Technika, Agroma, Agropol, Rolnik czy Jacek Dębski, diler maszyn firmy Weidemann, zamówiły nad brzegiem Jeziora Czaplego duże powierzchnie w celu zaprezentowania pokaźnej oferty.
Po raz pierwszy na terenie Pałuckich Targów Rolnych ma pojawić się kombajn.
- Planujemy wystawić kombajn, gdyż wiemy, że wcześniej na targach nikt nie wystawiał kombajnu - informuje Roman Szulc, szef marketingu w firmie Raiffeisen Agro-Technika z Brzozy, która będzie uczestniczyć w targach po raz drugi.
Wiele wystawianych maszyn i urządzeń będzie można zobaczyć podczas pokazu na polu Jerzego Wolskiego za ogródkami działkowymi przy ulicy Szkolnej. W trakcie pokazu, który rozpocznie się drugiego dnia targów o 1200, będą prezentowane przede wszystkim traktory firmy Zetor i maszyny firmy Unia Group.
- Chcemy pokazać ciągniki przy prasowaniu słomy, owijaniu balotów siatką i sznurkiem oraz załadunku. Będą również pokazy orki ciągnika "zetor" z pługami firmy "Unia Group". Będą agregaty podorywkowe, agregaty uprawowo-siewne i opryskiwacz - zdradza Wacław Górny, organizator pokazu i szef żnińskiego Inter-Vax-u.
Wszystkich miłośników motoryzacji powinno zainteresować stoisko firmy Sobiesława Zasady, autoryzowanego dilera mercedesa i aut amerykańskich: dodge'a, chryslera i jeepa. Firma zajmie na targach 500 m2 powierzchni i zaprezentuje najnowsze modele wspomnianych marek samochodów.
Jak co roku na targach swoje ekspozycje wystawią przedsiębiorcy działający w branży spożywczej, budowlanej, szkółkarskiej, ogrodniczej, cukierniczej, obuwniczej i innych.
Już po raz szósty targom będzie towarzyszyć Pałucka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Wystawa świń będzie drugą w Polsce pod względem liczby zwierząt, największą natomiast wystawą regionalną. Na tegorocznej wystawie w Żninie będzie można zobaczyć 60 świń. Poza trzodą chlewną hodowcy, którzy przyjadą z województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, zaprezentują bydło i drobny inwentarz.
Hodowcy bydła będą ubiegać się o puchary w kategoriach: jałówek niecielnych, jałówek cielnych, krów pierwszej laktacji, krów drugiej laktacji, krów trzeciej laktacji i starszych oraz cieląt od 1 do 4 miesięcy. Hodowcy trzody chlewnej będą rywalizować o laury w kategoriach: knurków rasy Wielka Biała Polska (WBP), knurków rasy Polska Biała Zwisłoucha (PBZ), knurków mieszańcowych, loszek WBP, loszek PBZ i loszek krzyżówkowych. Zostaną też wyłonieni czempioni wśród drobnego inwentarza (gołębie, króliki i drób ozdobny).
Puchary dla wystawców - tak jak w latach poprzednich - ufundują przedstawiciele samorządów, a także minister rolnictwa, marszałek i wojewoda. Pokaz czempionów bydła i trzody odbędzie się w drugim dniu targów, 24 sierpnia.
Zwiedzający będą mogli głosować na najciekawsze stoisko na Pałuckich Targach Rolnych. Wśród tych, którzy wezmą udział w plebiscycie na najciekawszą ekspozycję w żnińskim amfiteatrze zostaną rozlosowane nagrody ufundowane przez wystawców.
Otwarcie tegorocznych targów odbędzie się w sobotę 23 sierpnia o 1100. W niedzielę targi rozpoczną się o 900.
Arkadiusz Majszak