Reklama

Reklama

Zima zaskoczyła kierowców. Poważne utrudnienia i wypadki

Atak zimy dotknął przede wszystkich kierowców. IMGW wydał alerty o intensywnych opadach śniegu dla południowo-wschodniej i centralnej części kraju. Utrudnienia występują m.in. na trasach lubelskiej komunikacji miejskiej, która przez nieprzystosowane do warunków pogodowych samochody osobowe i ciężarowe notuje do 30 minut opóźnienia. Policja apeluje o ostrożność na drogach.

W stolicy po nocnych i porannych opadach śnieg zalega na chodnikach, a ulice są śliskie, co powoduje trudne warunki drogowe. Służby oczyszczania miasta rozpoczęły akcję odśnieżania, wyprowadzając na warszawskie drogi 170 posypywarek, obejmując w sumie 1600 km stołecznych ulic.

W minionym sezonie zimowy w Warszawie posypywarki wysłano po raz pierwszy do akcji 27 listopada 2021 roku a ostatni - 3 kwietnia tego roku. Łącznie miało miejsce 38 takich wyjazdów.

Śnieg w Warszawie. Policja apeluje o ostrożność

Policja również apeluje o rozwagę na drogach. "Kierowcy zdali egzamin. W Warszawie jak na razie odnotowano kilka drobnych zdarzeń. Apelujmy do kierowców i pieszych o ostrożność. Droga hamowania znacznie się wydłuża, warto zwolnić. Dzisiaj za kierownicą przyda się cierpliwość" - napisała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

Reklama

Do jednego z wypadków doszło rano na ulicy Zabranieckiej. - Jeden z samochodów zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z innym pojazdem czołowo. W zdarzeniu brały udział seat i peugeot. Kierujący byli trzeźwi, a kierujący z seata został zabrany do szpitala - powiedziała Edyta Adamus z warszawskiej policji.

Funkcjonariuszka dodała, że występują tam utrudnienia w obu kierunkach i zaapelowała, by dostosować jazdę do warunków panujących na drodze warunków.

Do tragicznego wypadku w godzinach porannych doszło w Brankowie w woj. mazowieckim. W zderzeniu busa z ciężarówką zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych.

Lublin. Komunikacja miejska notuje opóźnienia. Nawet do 30 minut

Z kolei w Lublinie pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się nawet z 20-30 minutowymi opóźnieniami. Z powodu trudnych, zimowych warunków pojazdy mają problemy z poruszaniem się po mieście, a do południa w całej Lubelszczyźnie obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu.

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie Monika Fisz powiedziała, że z zajezdni wyjechały wszystkie autobusy i trolejbusy. - Odnotowujemy opóźnienia maksymalnie do 20-30 minut na poszczególnych liniach. Najgorsza sytuacja drogowa jest poza gminą Lublin, na terenie gmin ościennych. Zgłosiliśmy problemy do zarządców dróg i czekamy na reakcje - zaznaczyła rzeczniczka.

Jak wyjaśniła Fisz, opóźnienia komunikacji miejskiej wynikają z problemów z przejazdem spowodowanym blokowaniem ruchu przez samochody osobowe i ciężarowe. - Niektórzy kierowcy nie zmienili jeszcze opon na zimowe i mają problem z ruszaniem, natomiast samochody ciężarowe - z wjazdem na wzniesienia - powiedziała rzecznika lubelskiego ZTM.

Trudne warunki na lubelskich drogach. Obwodnica zablokowana w jednym kierunku

Z kolei zdaniem ratusza utrudnienia powinny się poprawić po porannym szczycie komunikacyjnym. - Z uwagi na ciągły opad śniegu, oczyszczanie chodników, w zależności od rejonu miasta, rozpoczęto pomiędzy godz. 4 a 5.30, zaczynając w pierwszej kolejności od schodów i kładek dla pieszych. Akcję odśnieżania utrudniają stałe opady śniegu - powiedziała Justyna Góźdź z biura prasowego magistratu w Lublinie.

Obecnie na ulicach stolicy województwa pracuje 40 specjalistycznych pojazdów, dbających o bezpieczeństwo miejskich ulic. - Ruch odbywa się wolno. Apelujemy o zachowanie ostrożności zarówno kierowców, jak i pieszych - dodała Góźdź.

Natomiast Rzecznik Komendy Miejskiej Państwoej Straży Pożarnej w Lublinie st. kpt. Andrzej Szacoń poinformował, że strażacy pracują aktualnie przede wszystkim na obwodnicy Lublina na wysokości miejscowości Snopków, gdzie - jak podała GDDKiA - po godz. 7 doszło do zderzenia dwóch ciężarówek. Obecnie zablokowana jest jezdnia w kierunku Chełma i Zamościa.

- Ponadto w miejscowości Wierzchowiska Dolne (gmina Bełżyce - przyp. red.) autobus szkolny wjechał do rowu. Nikomu na szczęście nic nie stało - podał Szacoń.

Intensywne opady śniegu. IMGW ostrzega

Do godz. 12 w czwartek w Polsce południowo-wschodniej i centralnej obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Według synoptyków - zarówno na Lubelszczyźnie, jak w stolicy - może spaść 10-15 cm śniegu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy