Zgwałcone życie
Gwałt wciąż jest bolesną tajemnicą wielu Polek. W zeszłym roku w policyjnych kartotekach zapisano 2 322 takie przypadki. Jaka jest rzeczywista skala tego przestępstwa - nie wiadomo.
Tylko nieliczne ofiary gwałtu decydują się ścigać sprawcę, nawet jeśli go znają. Najczęściej dzieje się tak nie tylko z powodu strachu czy wstydu, ale również dlatego, że ofiara czuje się obwiniana przez społeczeństwo - że miała zbyt krótką sukienkę, że prowokowała...
Większość kobiet rozważa najpierw seksualną naturę gwałtu, a dopiero potem to, co wiąże się z przemocą , strachem, terrorem czy zagrożeniem życia.
Prawo
Przez Kodeks karny gwałt jest traktowany jako przestępstwo przeciw wolności seksualnej i obyczajowości (art. 197):
§ 1. Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Jeżeli sprawca, w sposób określony w § 1, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia określonego w § 1 lub 2, działając ze szczególnym okrucieństwem lub wspólnie z inną osobą, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Statystyki policyjne
Według statystyk Komendy Głównej Policji, w 2003 roku stwierdzono 2 322 gwałty (2002 r. - 2 345; 1993 r. - 1 106). O dokonanie gwałtu podejrzanych było 1 445 osób (2003 r.) (1 476 - 2002 r., 1 381 - 1993 r.). W 2003 r. w 237 przypadkach były to czyny nieletnich (2002 r.- 118).
Wykrywalność sprawców gwałtu sięga 85 proc. i statystyka ta ulegała w ostatnich latach jedynie niewielkim wahaniom.
To gwałciciel jest winny!
Kobieta nie jest odpowiedzialna za gwałt. Ludzie często mylnie twierdzą, że kobieta mogła go uniknąć poprzez unikanie niebezpiecznych miejsc, inny ubiór lub bardziej stanowczy opór. A przecież nie ma znaczenia, co kobieta robiła przed gwałtem - to gwałciciel jest całkowicie odpowiedzialny za przestępstwo. Tylko otwarte mówienie o tym problemie może zmienić nastawienie do problemu. bez tego nadal bedzie dochodziło do kuriozalnych przypadków wyroków sądów, które orzekają o niskiej szkodliwości społecznej gwałtu, czy pozwalają oprawcy na pozwanie ofiary, bo zaraził się od niej chorobą przenoszoną drogą płciową.
Towarzystwo Rozwoju Rodziny wraz z Centrum Praw Kobiet i Komendą Główną Policji przygotowuje program opieki nad ofiarami gwałtu. Jednym z elementów programu jest akcja informacyjna skierowana do zgwałconych kobiet. Ulotki i plakaty z numerami telefonów i adresami miejsc, gdzie ofiary gwałtu mogą uzyskać pomoc, będą dostępne w komendach i komisariatach policji, w prokuraturze, placówkach służby zdrowia i ośrodkach pomocy społecznej.
Dzięki współpracy z KGP zgwałcone kobiety, które zgłoszą się na policję, będą mogły trafić do odpowiednich placówek, gdzie uzyskają pomoc prawną i medyczną, a w razie potrzeby - także pomoc terapeutyczną. W uzasadnionych przypadkach będą mogły także bezpłatnie otrzymać środki antykoncepcji postkoitalnej.
Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet
W 1999 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wyznaczyło dzień 25 listopada jako datę obchodów Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet i wezwało rządy oraz międzynarodowe i pozarządowe organizacje do organizowania w tym dniu imprez mających na celu uświadomienie opinii publicznej skali tego problemu.
Organizacje kobiece organizowały podobne obchody od 1981 roku, aby uczcić rocznicę brutalnego morderstwa trzech dominikańskich aktywistek - sióstr Mirabel - dokonanego w 1961 roku na rozkaz przywódcy tego państwa, Rafaela Trujillo. Wczoraj przypadał taki dzień, ale niewiele osób o tym wiedziało.
Tragiczne statystyki światowe
Amnesty International raportuje:
Jedna na pięć kobiet jest w swoim życiu ofiarą gwałtu lub próby gwałtu (Światowa Organizacja Zdrowia, 1997)
W Republice Południowej Afryki każdego dnia jest gwałconych 147 kobiet (Południowoafrykański Instytut ds. Kontaktów Rasowych)
W Stanach Zjednoczonych co 90 sekund jest gwałcona jedna kobieta (Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, 2000)
We Francji corocznie jest gwałconych 25 tys. kobiet (Europejskie Lobby Kobiet, 2001)
W Turcji 35,6 proc. kobiet doświadczyło gwałtu w małżeństwie od czasu do czasu, a 16,3 proc. często (ankiety opublikowane w roku 2000, Kobiety a seksualność w społecznościach muzułmańskich, WWHR Publikacje: Istambuł, 2000)
Według dostępnych informacji, gwałt w małżeństwie jest uznawany za przestępstwo tylko w 51 państwach (UNIFEM, 2003.)
Tylko 16 państw posiada ustawodawstwo zajmujące się napaściami na tle seksualnym, a tylko 3 państwa posiada ustawodawstwo, które by uznawały przemoc wobec kobiet za rodzaj działalności przestępczej (Bangladesz, Szwecja i Stany Zjednoczone) (UNIFEM 2003).
Gdzie szukać pomocy
Centrum Praw Kobiet
Warszawa - (22) 621 35 37
Kraków - (12) 431 19 94
Częstochowa - (34) 361 48 26
Gdańsk - (58) 341 79 15
Błękitna linia
Doznajesz przemocy, jesteś jej świadkiem lub stosujesz przemoc? Pod tymi numerami telefonów uzyskasz pomoc: płatny - (22) 666 00 60
płatny pierwszy impuls: 0 801 1200 02.
Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska
Zadzwoń i umów się na spotkanie z psychologiem centrum praw kobiet: (58) 344 38 53