Reklama

Reklama

Zerowy VAT na żywność. Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą stawki VAT na niektóre towary. Chodzi m.in. o zerowy VAT na żywność, nawozy oraz gaz.

Jest decyzja prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zerowego podatku VAT na żywność, nawozy oraz gaz. Informacja z Kancelarii Prezydenta pojawiła się w środę 26 stycznia późnym wieczorem.

Zerowy VAT. Andrzej Duda podpisał ustawę

"Ustawa obniżająca stawki VAT na niektóre towary podpisana przez Prezydenta" - czytamy w komunikacie KPRP.

Na przepisy prawa podpisane przez prezydenta Dudę składają się:|

Reklama

  • ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług
  • ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

Zerowy VAT na żywność, nawozy i gaz. Andrzej Duda zdecydował

"Głównym celem ustawy jest uruchomienie specjalnych instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w perspektywie krótkoterminowej wspierających gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

O sprawie zerowego podatku VAT na żywność, nawozy oraz gaz pisała nasza redakcja biznesowa. Ustawa na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafiła kilka godzin po tym, jak Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy. 

Ustawa przewiduje, że obniżone stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Zerowy VAT na żywność, gaz i nawozy. Inne obniżki

To nie jedyne obniżki podatku VAT, jakie zakłada ustawa podpisana w środę przez Andrzeja Dudę. Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.
Dodatkowo spadnie też VAT na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy