Wystawa "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" na Zamku Królewskim

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Pełny obraz II Rzeczpospolitej ukazany jest na wystawie "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" otwartej na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, powiedział PAP, że wystawa jest "bardzo dobrze wkomponowana w obchody święta Niepodległości". Wystawa prezentuje nie tylko czas roku 1918, ale także tragiczny epilog II Rzeczpospolitej w końcu lat trzydziestych.

Według ministra, entuzjazm i radość jaka panowała w okresie odbudowy Polski po 1918 r. przypomina to, co się działo w III Rzeczpospolitej zaraz po 1989 r. Jednak, jak zaznaczył, "za szybko nam wygasły dobre intencje, taka bezinteresowność". Jak dodał, "trzeba do tych postaw wrócić, gdzie liczy się praca autentyczna i profesjonalna".

Jak powiedział b. minister kultury Kazimierz Ujazdowski, to jest wystawa prekursorska, ponieważ jak dotąd nie było wystawy poświęconej dokonaniom dwudziestolecia i opowiedzianej w sposób tak pełnowymiarowy. - Mamy tutaj pierwsze wybory do Sejmu Ustawodawczego, reformę Grabskiego, ale także gospodarkę, sport, a nawet modę czy obyczaje - powiedział. Jego zdaniem, wystawa dowodzi, że należy ciągle budować i wspierać Muzeum Historii Polski.

- Moje wrażenia są bardzo pozytywne - powiedział Wiesław Chrzanowski - jest tutaj kilka rzeczy, które dla mojego pokolenia są bardzo przejmujące np. przemówienie Józefa Becka z maja 1939 r., a poza tym wszystko tutaj jest zrobione w elegancki, estetyczny sposób". Jak dodał, wystawa ma ogromny walor edukacyjny dla młodzieży.

W rozmowie z dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Jan Żaryn powiedział, że wystawa zwraca uwagę "bogactwem informacji". Jego zdaniem, wystawę powinno się obejrzeć "co najmniej dwa, trzy razy, aby wszystko ogarnąć".

- Widać wyraźnie jak ta II Rzeczpospolita zdążyła strasznie dużo zrobić w te dwadzieścia lat swojego istnienia - powiedział Żaryn i dodał, że Polacy już wtedy byli dojrzałym, europejskim narodem.

- Interesująca jest m.in. sala dotycząca społeczeństwa polskiego II Rzeczpospolitej, która w fascynujący sposób pokazuje jego różnorodność etniczną, regionalną, wyznaniową - powiedział.

Na wystawę składają się odrębne ekspozycje: "Demokracja", "Religie", "Edukacja", "Miasto i wieś", "Kultura", "Infrastruktura, gospodarka i technika", "Styl życia" oraz "Dyplomacja".

Wystawa mieści się w 13 salach Zamku na powierzchni 1600 metrów kw. Zwiedzający mogą oglądać oryginalne eksponaty, ale w nowoczesnej scenografii, w towarzystwie np. instalacji multimedialnych.

Wystawę, która potrwa do 10 lutego, przygotowało Muzeum Historii Polski.

Przejdź na