Trwa konkurs na prezesa IPN
Chociaż w Dzienniku Ustaw opublikowano już nowelizację ustawy o IPN, przewidującą inny tryb wyboru szefa tej instytucji, kolegium IPN kontynuuje konkurs na szefa Instytutu - informuje "Gazeta Wyborcza".
Zdaniem członka Kolegium prof. Andrzeja Paczkowskiego, wewnętrzna opinia prawna IPN mówi, że wejście w życie nowelizacji nie wstrzymuje procedury wszczętej pod rządami starej ustawy. Przyznaje jednak, że według innej opinii prawnej konkurs nie może być kontynuowany. Jednak jego zdaniem, powinien on trwać w imię zasad, ale bez nadziei na sukces.
Do 21 maja muszą zgłosić się kandydaci. Do 31 maja Kolegium zaplanowało ich przesłuchania i to powinno zakończyć procedurę, gdyż wiadomo, że wybrana ewentualnie osoba nie będzie zaakceptowana przez Sejm.
2 tygodnie temu Sejm uchwalił ustawę, która reguluje kwestię kierowania Instytutem w przypadku śmierci jego prezesa. Uregulowanie tej kwestii stało się konieczne w związku ze śmiercią w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem szefa IPN Janusza Kurtyki.
Zgodnie z ustawą, w przypadku śmierci urzędującego prezesa IPN jego obowiązki przejmie jeden z jego zastępców, wskazany przez marszałka Sejmu. Zastępca prezesa będzie pełnić jego obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowo wybranego prezesa. Nowela zakłada też wprowadzenie obowiązkowego wyboru przez urzędującego prezesa od jednego do trzech swoich zastępców (wcześniej prezes mógł, ale nie musiał powołać nie więcej niż trzech zastępców).
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która zmienia zasady wyboru władz Instytutu i poszerza dostęp do jego akt.
INTERIA.PL/PAP