Starachowice: Honorowe obywatelstwo dla Jadwigi Kaczyńskiej
Uchwała o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa Starachowic została przyjęta jednogłośnie w piątek wieczorem na nadzwyczajnej sesji rady miasta.
Jadwiga Kaczyńska, matka nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, pochodziła ze Starachowic. W mieście tym wychowywała się, na Kielecczyźnie spędziła okupację.
- Po śmierci pani Jadwigi Kaczyńskiej, postanowiliśmy uczcić ją honorowym obywatelstwem Starachowic. Wśród mieszkańców tego miasta wychowywała się, tutaj walczyła w Szarych Szeregach. Projekt uchwały został złożony w czwartek po południu, tuż przed nadzwyczajną sesją budżetową. Razem z nim wnioskowaliśmy o podjęcie decyzji jeszcze w piątek - powiedziała radna Lidia Dziura z klubu radnych PiS.
Decyzja została jednogłośnie podjęta
Po zakończeniu sesji budżetowej w Starachowicach, tuż przed godz. 22, została otwarta kolejna sesja. Jak poinformował przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Rafalski radni głosowali na niej jedynie uchwałę dotyczącą honorowego obywatelstwa dla Jadwigi Kaczyńskiej. - Decyzja została jednogłośnie podjęta przez 13 radnych, którzy pozostali na sali obrad mimo tak późnej pory. Nie było żadnych dyskusji - powiedział Rafalski.
Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. W tym mieście jej rodzina przebywała także w czasie wojny. Kaczyńska w czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. "Polityka" podawała, że wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 r., miała wówczas 14 lat.
Nadano jej pseudonim Bratek
Nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza.
W starachowickiej parafii pw. Wszystkich Świętych od 2009 roku w tzw. panteonie pamięci wmurowana jest tablica poświęcona harcerzom drużyny sanitarno - medycznej "Szarych szeregów" ZHP, która w latach 1940 - 1945 działała przy starachowickim szpitalu.