Służba zdrowia dla VIP-ów
Niezależnie od rankingów - czy tracą na popularności, czy zyskują - polskie VIP-y nie przestają być Bardzo Ważnymi Osobami. Mają różne przywileje, na przykład w dziedzinie ochrony zdrowia. Jak dziś wygląda służba zdrowia dla równiejszych?
Według danych MSWiA w całej Polsce jest ponad 4500 osób mających prawo do lepszego traktowania przez służbę zdrowia. W tym gronie jest prezydent, premier i cała tzw. ER-ka czyli wyżsi urzędnicy administracji państwowej oraz ich rodziny.
VIP-owskie karty pacjenta mają także posłowie, senatorowie, sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz szefowie urzędów centralnych.
W tym gronie znajdują się też rzecznicy: praw obywatelskich, dziecka, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prezesi NIK i NBP, wojewodowie, ich zastępcy oraz rodziny tych osób.
Jak bardzo równi są od nas równiejsi, czyli do czego uprawnia karta pacjenta dla VIP-ów, wydawana przez MSWiA, o tym relacjonuje reporterka RMF Beata Lubecka:
Tymczasem samorządowcy, związkowcy, lekarze, dyrektorzy szpitali i przedstawiciele firm farmaceutycznych rozpoczęli wczoraj obrady medycznego "okrągłego stołu". Poszukiwana jest tam formuła uleczenia stojącej na skraju zapaści polskiej służby zdrowia. Nie tylko dla VIP-ów.