Reklama

Reklama

Słowo Roku 2021. Poznaliśmy wyniki plebiscytu

"Szczepienie" - to "Słowo Roku 2021" w internetowym plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. W głosowaniu online na drugim miejscu znalazła się "cnota", a na trzecim wyraz "zdalny" - w kontekście zdalnej nauki i pracy. "Szczepienie" zostało również słowem roku kapituły plebiscytu - ex aequo ze słowem "granica".

Internauci mogli głosować w 11. edycji plebiscytu na "Słowo Roku" do piątku 31 stycznia. Propozycje organizatorów zdominowały słowa związane z epidemią koronawirusa, a także sytuacją na polskiej granicy: szczepienie, szczepionka, (za/wy)szczepić; fala (trzecia/czwarta pandemii, także fala uchodźców); spis (powszechny); granica czy zdalny (praca, nauczanie). Głosujący mogli też zgłaszać własne propozycje.

"Pierwsze miejsce w głosowaniu internetowym na Słowo Roku zajął wyraz szczepienie. Występował on na liście propozycji wraz ze słowami szczepionka oraz (za/wy)szczepić jako jedno hasło, na które oddano ponad 15 proc. wszystkich głosów" - przekazał Uniwersytet Warszawski w komunikacie.

Reklama

Na drugim miejscu jest wyrażenie "cnota (niewieścia)", które zdobyło prawie 13 proc. głosów internautów. Trzecie miejsce zajął przymiotnik "zdalny (praca, nauczanie)", na który oddano prawie 11 proc. głosów.

Pierwszą dziesiątka plebiscytu w głosowaniu internautów wygląda następująco:

  1. szczepienie
  2. cnota
  3. zdalny
  4. fala
  5. reasumpcja
  6. inflacja
  7. granica
  8. antyszczepionkowcy
  9. lockdown
  10. obostrzenie

W plebiscycie oddano 3300 głosów.

"'Granica' to słowo dwuwartościowe"

- Słowo "szczepienie" jest także na pierwszym miejscu w głosowaniu kapituły. Ale w głosowaniu na pierwszym miejscu są dwa słowa ex aequo: "granica" oraz "szczepienie". Pozostałe słowa, które pojawiały się w głosowaniu uzyskiwały o wiele mniej głosów - mówił językoznawca prof. Marek Łaziński.

- Czasownik "szczepić" historycznie wiążę się z zabiegami ogrodniczymi. Zabiegi ogrodnicze z czasem zostały przeniesione na to, co robi się ludziom. Najstarsza szczepionka, to żaden wynalazek XX w. tylko jak najbardziej wynalazek XVIII w., ale szczepionka Jennera (Edwarda, przeciwko ospie prawdziwej - red.) przez długi czas była jedyną - mówiła dr hab. Magdalena Derwojedowa.

- W listopadzie 2019 r. pisaliśmy entuzjastycznie, że jest nadzieja, że szczepionka się pojawi, potem, znowu w listopadzie pisaliśmy, że jest, a później szczepionka pojawiała się falami wielkiej nadziei. Na początku roku pojawiały się dyskusje kogo należy, a kogo nie należy szczepić, żeby mniej więcej w połowie roku, gdy wszyscy mogli się szczepić, głównym problemem stało się to, że ludzie się szczepić nie chcą - mówiła językoznawczyni.

Prof. Łaziński wskazywał, że słowo "granica" jest dwuwartościowe - odnosi zarówno się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, a także "ma bardzo ważne znaczenie abstrakcyjne". - Przy poziomie dyskusji i sporu, który mamy w Polsce i które jest związane z tym, że jakaś granica dzieli nas na dwa obozy, już dość dawno przekroczyliśmy granicę absurdu i granicę wyobraźni - dodawał.

Słowo roku 2020 - koronawirus

"Niezależnie od głosowania internetowego wyboru Słowa Roku dokonuje też kapituła konkursu. W zeszłym roku najważniejszym słowem wybranym zarówno przez kapitułę, jak i internautów został koronawirus" - przypomnieli przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego.

"Pięćset plus" słowem dekady

W zeszłym roku w głosowaniu internautów wybrane zostało także Słowo Dekady (2011-2020). Najwięcej głosów uzyskało wyrażenie "pięćset plus".

Organizatorami plebiscytu są Uniwersytet Warszawski, Centrum Kompetencji Cyfrowych UW, Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundacja Języka Polskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy