Słowo Roku 2021. Poznaliśmy wyniki plebiscytu

Paweł Basiak

Oprac.: Paweł Basiak

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

"Szczepienie" - to "Słowo Roku 2021" w internetowym plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. W głosowaniu online na drugim miejscu znalazła się "cnota", a na trzecim wyraz "zdalny" - w kontekście zdalnej nauki i pracy. "Szczepienie" zostało również słowem roku kapituły plebiscytu - ex aequo ze słowem "granica".

"Szczepienie" - to słowo roku 2021
"Szczepienie" - to słowo roku 2021Piotr MoleckiEast News

Internauci mogli głosować w 11. edycji plebiscytu na "Słowo Roku" do piątku 31 stycznia. Propozycje organizatorów zdominowały słowa związane z epidemią koronawirusa, a także sytuacją na polskiej granicy: szczepienie, szczepionka, (za/wy)szczepić; fala (trzecia/czwarta pandemii, także fala uchodźców); spis (powszechny); granica czy zdalny (praca, nauczanie). Głosujący mogli też zgłaszać własne propozycje.

"Pierwsze miejsce w głosowaniu internetowym na Słowo Roku zajął wyraz szczepienie. Występował on na liście propozycji wraz ze słowami szczepionka oraz (za/wy)szczepić jako jedno hasło, na które oddano ponad 15 proc. wszystkich głosów" - przekazał Uniwersytet Warszawski w komunikacie.

Na drugim miejscu jest wyrażenie "cnota (niewieścia)", które zdobyło prawie 13 proc. głosów internautów. Trzecie miejsce zajął przymiotnik "zdalny (praca, nauczanie)", na który oddano prawie 11 proc. głosów.

Pierwszą dziesiątka plebiscytu w głosowaniu internautów wygląda następująco:

  1. szczepienie
  2. cnota
  3. zdalny
  4. fala
  5. reasumpcja
  6. inflacja
  7. granica
  8. antyszczepionkowcy
  9. lockdown
  10. obostrzenie

W plebiscycie oddano 3300 głosów.

"'Granica' to słowo dwuwartościowe"

- Słowo "szczepienie" jest także na pierwszym miejscu w głosowaniu kapituły. Ale w głosowaniu na pierwszym miejscu są dwa słowa ex aequo: "granica" oraz "szczepienie". Pozostałe słowa, które pojawiały się w głosowaniu uzyskiwały o wiele mniej głosów - mówił językoznawca prof. Marek Łaziński.- Czasownik "szczepić" historycznie wiążę się z zabiegami ogrodniczymi. Zabiegi ogrodnicze z czasem zostały przeniesione na to, co robi się ludziom. Najstarsza szczepionka, to żaden wynalazek XX w. tylko jak najbardziej wynalazek XVIII w., ale szczepionka Jennera (Edwarda, przeciwko ospie prawdziwej - red.) przez długi czas była jedyną - mówiła dr hab. Magdalena Derwojedowa.- W listopadzie 2019 r. pisaliśmy entuzjastycznie, że jest nadzieja, że szczepionka się pojawi, potem, znowu w listopadzie pisaliśmy, że jest, a później szczepionka pojawiała się falami wielkiej nadziei. Na początku roku pojawiały się dyskusje kogo należy, a kogo nie należy szczepić, żeby mniej więcej w połowie roku, gdy wszyscy mogli się szczepić, głównym problemem stało się to, że ludzie się szczepić nie chcą - mówiła językoznawczyni.Prof. Łaziński wskazywał, że słowo "granica" jest dwuwartościowe - odnosi zarówno się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, a także "ma bardzo ważne znaczenie abstrakcyjne". - Przy poziomie dyskusji i sporu, który mamy w Polsce i które jest związane z tym, że jakaś granica dzieli nas na dwa obozy, już dość dawno przekroczyliśmy granicę absurdu i granicę wyobraźni - dodawał.

Słowo roku 2020 - koronawirus

"Niezależnie od głosowania internetowego wyboru Słowa Roku dokonuje też kapituła konkursu. W zeszłym roku najważniejszym słowem wybranym zarówno przez kapitułę, jak i internautów został koronawirus" - przypomnieli przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego.

"Pięćset plus" słowem dekady

W zeszłym roku w głosowaniu internautów wybrane zostało także Słowo Dekady (2011-2020). Najwięcej głosów uzyskało wyrażenie "pięćset plus".

Organizatorami plebiscytu są Uniwersytet Warszawski, Centrum Kompetencji Cyfrowych UW, Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundacja Języka Polskiego.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Neumann w "Graffiti": Osoby niezaszczepione i bez testu nie powinny móc wchodzić do miejsc publicznych
      Neumann w "Graffiti": Osoby niezaszczepione i bez testu nie powinny móc wchodzić do miejsc publicznychPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na